Dünyanın En İyi Restoranlarından Noma, Burger Menüsü ile Bu Hafta Yeniden Açılıyor

20 Mayıs 2020

Danimarka’da sosyal mesafe kısıtlamaları hafiflerken, Noma yeni bir yol çiziyor. Dünyanın en iyi restoranlarından kabul edilen Noma, burger menüsü ile bu hafta yeniden açılıyor.

Rene Redzepi: "İyileşmemiz gerekiyor, bir burger bunun için en iyi çözüm."

Rene Redzepi’den Noma’nın menüsüne mütevazi bir hamburger dahil etmesi tahmin edilemeyecek bir şeydi. Ama geçen hafta, yaptığı açıklamada durumu şöyle açıkladı: “Noma’yı yeniden açmanın ilk aşamasında herkese karşı açık olmamız gerektiğini hissediyoruz. İyileşmemiz gerekiyor, bir burger bunun için en iyi çözüm. Hepiniz davetlisiniz!”


Dört kez dünyanın 1 numaralı restoranı seçilen Noma'nın şefi, Kopenhag ve Danimarka, COVID-19 ile ilgili kısıtlamaları hafiflettiği için ve daha fazla işletmenin yeniden açılmasına izin verdiği için restoranın 21 Mayıs'ta geri döneceğini duyurdu. Ayrıca, çığır açan find-dining restoranı, planının oldukça alçakgönüllü bir şekilde geri dönmek olduğunu dünyaya duyurdu.


Yeniden açılmanın birinci aşamasında, Noma’nın yeni yaklaşımı rustik ama rafine bir yemek odasının içindeki saatlerce süren tatma menüsüne benzemeyecek. Bu Perşembe yerel saat ile 13.00'de, restoran ve su kenarındaki küçük alan, rezervasyon yapılmayan ve akşam yemeklerinde bir cheeseburger veya vejetaryen burger seçeneği sunan rahat bir şarap bahçesi olarak tekrar açılacak. 


Burgerler Gasoline Grill'den çıkan bir patates ekmeğinde servis edilecekler ve elbette, David Zilber fermantasyon laboratuvarı da, umami lezzetini en üst düzeye çıkarmak için köfteye harcına gizli tutulan birkaç ekleme yaptı - sonuçta bu Noma.