Dünyanın en lezzetli çikolatası geri döndü

18 Ekim 2019

20. yüzyılın başında neslinin tükendiği düşünülen kadim kakao ağacı Pure Nacional’in yeniden keşfi ile geçtiğimiz yüzyılın özlenen tadı geri dönüş yapıyor.

Kökeninin 5.300 yıl öncesine dayandığı düşünülen ve dünyanın en lezzetli kakaosunu yetiştiren Güney Afrika’ya özgü ağaç Pure Nacional 17 ve 19. yüzyılllar arası dünya çikolata endüstrisinin gözbebeğiydi. Ekvator bölgesinde sıklıkla görülen bu kadim ağaçtan melez yetiştirme, yanlış çiftçilik ve aşırı hasat dolayısıyla 20. yüzyıla gelindiğinde parmakla sayılacak kadar az sayıda kalmıştı. Kısa süre sonra ise bilim adamları Pure Nacional’in neslinin tükendiğini açıkladılar. 


2007 yılında Amerikalı Dan Pearson ve üvey oğlu Brian Horsley Peru’daki Marañón Kanyonu civarında ticaret yaparken ilginç görünümlü bir ağaç ile karşılaştılar. Daha önce hiçbir yerde görmedikleri bu ağacın fotoğraflarını ve örnekleri Amerika’ya gönderen ikili ağacın Pure Nacional olduğunu öğrendiklerinde ise hayrete düştüler.

Peru’nun kuzeyinde bulunan Marañón Kanyonu insana zamanda geri gitmiş hissi veren dünyanın sayılı yerlerinden. Kerpiçten yapılmış birkaç evin bulunduğu kanyona elektrik bile sadece üç yıl önce ulaşmış. Sadece birkaç yolu ve sakini bulunan kanyon bu medeniyetten uzaktaki konumu ile nesli tükendiği düşünülen Pure Nacional’in tekrar kök salması için muhteşem bir alan oluşturmuş. Yüksek irtifadaki konumu ve Amazon nehrinden beslenen bitki örtüsü ise ağacı hastalıklardan koruyup onun olgunlaşmasına olanak sağlamış. 


Bu kadim ağacı şans eseri yeniden keşfedince Pearson ve Horsley kendilerini çikolatanın büyülü dünyasında bulmuşlar. İkili önce ağacın bulunduğu arazinin sahibi ile anlaşıp kendi arazilerinde ana ağaçtan aldıkları tohumlar ile kendi Pure Nacional’lerini yetiştirmeye başlamışlar. Daha sonra İsviçre’ye uçan Pearson orada dünyanın en lezzetli çikolatasını üretmek için usta bir çikolata üreticisi aramaya başlamış. Bu arayış dünyaca ünlü pasta şefi Franz Ziegler’in önerisi ile son bulmuş. Pearson dünyanın en lezzetli çikolatasının üretimi için anlaştığı çikolata ustasının ismini vermekten kaçınıyor fakat Ziegler’a göre Pearson ve esrarengiz çikolata ustasının ortaya çıkardığı ürün hayatında yediği en iyi çikolata. 


Bugün Pearson ve Horsley Peru’da Pure Nacional yetiştirmeye ve yerel yöntemler ile ağacın meyvesini hasat etmeye devam ediyorlar. Dünyanın en lezzetli çikolatasına lezzetini veren kakaonun hasatını izlemek isteyenler ise Ocak ayının ortasından Haziran’a kadar Marañón Kanyonu’nu ziyaret edebilirler.