Dünyanın en nadir Japon viskileri açık artırmaya çıkıyor

02 Ağustos 2019

Hanyu Ichiro’nun Full Card Series isimli Japon viskileri açık artırmada yeni sahibini arıyor.

Hong Kong’un önde gelen müzayede evi Bonhams 16 Ağustos’ta heyecan verici bir açık arttırmaya hazırlanıyor. “Fine & Rare Wine and Whisky” ismini taşıyacak açık arttırmada 2000 yılında kapatılan Japon Hanyu Damıtımevi’nin var olan son viski serisi Full Card Series yeni sahibini arayacak.

1941 yılında açılan Hanyu Damıtımevi sake üreticisi bir ailenin 19. jenerasyonun üyesi Isouji Akuto tarafından kurulmuş. Damıtımevi 2000 yılında kapılarını kapatmadan önce Akuto’nun torunu Ichiro 400 fıçı premium viskiyi koruma altına almış. Ichiro 2005 ve 2014 yılları arasında hangi viskinin şişeleneceğine ve hangi iskambil kartına geleceğini de bizzat kendisi seçmiş.


Şu anda dünyada en fazla dört adet Full Card Serisi olduğuna inanılıyor. Müzayede evinden yapılan açıklamaya göre Hanyu’nun bu özel seri viskileri ya ayrı ayrı satılmış ya da gizli sahipleri tarafından tüketildiği için tam seriye ulaşmak neredeyse imkansıza yakın. Yıllar içerisinde birçok Hanyu viskisini açık artırma ile yeni sahiplerine kavuşturan Bonhams Müzayede Evi açık artırmaya çıkarmaya hazırlandıkları son Full Card Series viskilerinin oldukça ilgi göreceğinden emin.


54 şişe Scotch malt viskiden oluşan koleksiyonun her bir parçası bir destedeki iskambil kartlarını temsil ediyor. Dünyanın en nadir ve pahalı viskisi olarak kabul edilen Hanyu viskilerinin 2105 yılında açık artırmaya çıkan Full Card Serisi 490.000 dolara alıcı bulmuştu.