Dünyanın En Pahalı Şişesi

10 Nisan 2019

Tim ; “Bu viski, 20. yüzyılda üretilen en iyi ve koleksiyonu yapılabilecek en özel malt”.

Dünyanın en pahalı viski şişesi Londra'daki Christie's'de 1,2 milyon £ 'a (1,53 milyon $) satıldı.

İrlandalı sanatçı Michael Dillon tarafından boyanmış eşsiz bir şişede bulunan bu yıllanmış viski, geçen ay  1926 markalı bir şişenin Edinburgh'daki Bonhams'ta 848.000 £ ‘luk satış fiyatından daha fazlasına satılarak tarihi bir rekora imza attı.


Macallan 1926 60-Old-Old, 1986'da, 17 yılını kuzey-doğu İskoçya'daki Spey Nehri yakınlarındaki Macallan içki fabrikasında ahşap bir fıçının içinde olgunlaşarak geçirdi.Daha sonra ise üç ayrı sanatçıdan bu nadide içki şişesi için özel bir etiket tasarlanması istendi; Peter Blake - Beatles'ın "Çavuş Pepper's Lonely Hearts Club Band" (İtalyan Çavuş Pepper's Lonely Hearts Club Band) kapağını tasarladığı için - İtalyan ressam Valerio Adami ve Dillon.

 

Fakat Blake ve Adami her biri ayrı ayrı numaralandırılmış 12 adet şişe etiketi tasarladı. Dillon, Macallan'daki içki fabrikasındaki Easter Elchies House'u İskoç Dağlıklarının zemininde gösteren tek bir şişeyi el boyaması şeklinde yaptı.
Tim ; “Bu viski, 20. yüzyılda üretilen en iyi ve koleksiyonu yapılabilecek en özel malt” diyerek de Macallan’ın ¨En Pahalı İçki¨ sıfatını fazlasıyla hakkettiğini bir kez daha vurguluyor.