Dünyanın En Yükseği: 'Central Park Tower'

30 Ekim 2018

Dünyanın en yüksek binası 'Central Park Tower' New York’ta yer alıyor. 472 metre uzunluğundaki proje, sahip olduğu detaylarla da adını aldığı parkın büyüsünü taşıyor.

"Central Park Tower projesinde kulenin ilk 7 katı Nordstorm mağazasına ayrılmış. Mağazanın hemen üzerinde ise, bir otel ve en üst katlarda ise, konutlar yer alıyor."

472 metre olarak tasarlanan gökdelenin 2019 yılında tamamlanması planlanıyor. Proje, aynı zamanda New York’un merkezi olan Central Park’ın hemen yanında konumlanıyor. İnşası devam eden Central Park Tower projesi, Adrian Smith + Gordon Gill Architecture ofisi  tarafından planlandı. Dünyanın en yüksek projesindeki kuleden daire almak isteyenler yatırımcıların, m2 başına ortalama 7 bin 106 dolar ödemeyi göze alması gerekiyor. Öte yandan, projede yer alan dairelerden birinin ise, şimdiden 95 milyon dolara satıldığı dile getiriliyor.

Projede, kulede yer alan daire sakinleri için bir özel yemek odası, büyük bir balo salonu, puro bar, konferans suitleri, çocuk oyun alanları ve bir de sinema odası mevcut. Central Park Tower projesinde kulenin ilk 7 katı Nordstorm mağazasına ayrılmış. Mağazanın hemen üzerinde ise, bir otel ve en üst katlarda ise, konutlara yer alıyor. Diğer taraftan, projenin ön pazarlama için kullanılan görsellerinden zemin planları ve iç tasarım unsurlarından pahalı dairelerin, zengin malzemelerden ve parlak dokunuşlardan bir konsept oluşturulmuş.

Proje New York’ta Milyarderler Sokağı olarak bilinen; Batı 57. Sokak’ta diğer lüks gökdelenle bir arada olacak. Sokakta yer alan ve uzunluğu 300 ila 600 metre arasında değişen binalar ‘süper uzun’ (supertall) kategorisinde bulunuyor. Proje, Manhattan’ın merkezinde  cam ile kaplı bir şekilde  yükselecek. Şikagolu bir şirket olan Adrian Smith + Gordon Gill Architecture, Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde inşa edeceği Kingdom Tower (Kraliyet Kulesi) ile de dünyanın en uzun binası unvanını,  bin metre farkla Dubai’deki Burj Khalifa‘dan almayı amaçlıyor.