Dünyanın ilk 3D yazıcısı ile inşa edilmiş mahallesi Meksika’da

27 Aralık 2019

3D yazıcılar ile inşa edilen evler sürdürülebilir yaşam tarzına dikkat çekiyor.

Teknolojinin gelişimi hayatlarımızda büyük ölçüde kolaylık sağladı. Hem maddi olarak hem de zamansal olarak geliştirilen teknolojilerin artıları çok büyük. Teknolojinin gelişmesi ile her gün hayatımız daha da kolaylaşırken küresel iklim değişikliğine karşı açılan savaşta da teknoloji ön saflarda yer alıyor.


Teknolojinin ve sürdürebilirlik birlikteliğinin en son örneklerinden birisi ise Güney Meksika’nın taşrasına inşa edilen dünyanın ilk 3D yazıcılar ile yapılmış mahallesi. 10 metre yüksekliğindeki yazıcılar ile inşa edilen evlerden oluşan mahallenin ilk etabının ayrıntıları da geçtiğimiz günlerde paylaşıldı.

50 metrekare büyüklüğünde olması planlanan evlerde iki yatak odası, bir oturma odası, bir mutfak ve bir banyo olacak. Kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan New Story isimli şirket ve 3D baskı konusunda uzmanlaşmış ICON’un birlikte kollarını sıvadıkları proje için mahalleye 50 adet ev yapılması planlanıyor. Tamamlanmış iki evin sahipleri ise evlere taşınmak için gün sayıyor.


Evlerin ana hatlarının 3D yazıcıda tamamlanması her ne kadar işlem birkaç güne yayılsa da toplamda 24 saat sürüyor ve şirketten gelen açıklamaya göre aynı anda iki ev inşa edilebiliyor. Bu da 3D yazıcılarda ev inşa etme süresinin geleneksel bir ev inşa etmenin neredeyse yarısı kadar zaman aldığını kanıtlıyor.


Los Angeles merkezli New Story tarafından yürütülen proje için Meksika kırsalının seçilmesinin sebebi ise düşük gelirli ve yardıma muhtaç ailelere sürdürülebilir ve ucuz bir yaşam sunmak. Beş yıl önce kurulan New Story şirketi, aşırı yoksulluk içinde yaşayan insanlara barınma sağlamak amacıyla kuruldu. Kuruluş şu ana kadar Haiti, El Salvador, Bolivya ve Meksika’da üç bine yakın ev inşa etti. Meksika projesi ise kuruluşun 3D yazıcı kullanılarak inşa ettiği ilk evler.