Dünyanın İlk Otomatik Pilotlu Elektrikli Feribotu

22 Mayıs 2023

Dünyanın otomatik pilotlu elektrikli feribotu Torghatten, bu yaz Stockholm'de denize indiriliyor

İsveç'in kanallarında dolaşmak artık çok daha kolay ve sürdürülebilir hale geliyor. Marine Industry News tarafından bildirildiği üzere, dünyanın ilk otomatik pilotlu elektrikli feribotunun İsveç’te sadece birkaç ay içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.Feribotun tasarımcıları, 39 metrelik feribotun 24 yolcuya (artı bisikletleri) kadar taşıyabileceğini ve günde 15 saate kadar her 15 dakikada bir çalışacağını, böylece karbon emisyonlarını azaltacağını ve kıyı metropolündeki trafik sıkışıklığını azaltacağını söylüyor. 


Feribot, bir elektrik motoru, 188 kWh Zem akü ve yeşil enerji üretebilen çatı güneş panelleri ile donatıldı. Yoğun seyahat sürelerinde herhangi bir yakıt ikmali veya belli durumlarda yeniden şarj etme ihtiyacını ortadan kaldırmak için gece boyunca da şarj edilebiliyor. 


Bu feribotta mürettebat ihtiyacı da kalmıyor. Yapay zeka tabanlı bu feribot sudaki nesneleri takip etmek için kızılötesi teknoloji, kameraların yanı sıra net bir yol bulmak için radar ve LiDAR kullanıyor. Ayrıca otomatik yerleştirme manevraları için ultrasonik sensörler ve konumlandırma için GPS kullanıyor. Kendi kendine yelken teknolojisi test edildi ve güvenli olduğunu garantilendi fakat her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için sadece ilk başta gemide bir kaptan olacak.İlk prototipler Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (NTNU) tarafından yapıldı. Torghatten'in ortak sahibi olduğu Zeabuz, daha sonra üniversitenin tasarımını ticari bir düzeye çıkardı. 

Şirket, konsepti dünyanın daha fazla yerine genişletmeyi planlıyor. Paris 2024 Olimpiyatları için Seine'de emisyonsuz feribotu kullanmayı düşünüyorlar. O tarihten önce ise, feribotun bu Haziran ayında Stockholm'de kullanılmaya başlanması bekleniyor.