Dünyanın ilk “süper yatı” satışa çıktı

02 Mart 2020

30 yıl önce 200 milyon dolara özel olarak yaptırılan dünyanın ilk süper yatı Lady Moura yenilenmesinin ardından tekrar satışa çıkarıldı.

Lady Mouna, 1990 yılında Suudi iş adamı Nasser Ibrahim Al-Rashid için özel olarak inşa edildiğinde dünyanın ilk süper yatı unvanını almış ve birçok kaynağa göre yapımı 200 milyon dolara mal olmuştu. Aradan geçen 30 yılın sonunda yeniden elden geçen ve 21.yüzyıla ayak uyduran bu dev yat şimdi yeni sahibini arıyor.

105 metre uzunluğundaki Lady Mouna’da tam 13 kamara, bir adet kapalı havuz ve hatta bir fırın bile bulunuyor. Tek bir seferde 26 misafir ağırlayabilen ve 72 çalışanıyla dev bir fabrikaya benzeyen bu yat master süitin yanı sıra bir adet Royal süit ve bu özel kamaraya ait her köşesi mermer ile kaplanmış bir banyo barındırıyor. Mahremiyete önem veren Lady Mouna’da ayrıca özel bir güverte de mevcut. Aileye ayrılmış bu güvertede Royal süitin anı sıra altı adet daha kamara bulunuyor.


Denizin üstünde özel bir beach club’ı andıran Lady Mouna’da uzun tatiller için gerekli olan her türlü lüks ve konfor mevcut. Her şey dahil bir spor salonu ve spa’sı bulunan yatın aynı zamanda saunası, jakuzisi ve ısıtmalı havuzu da mevcut. Eğlenceye de yer ayrılan yatta bir adet disko, geniş bir sinema salonu ve özel yemek davetleri için 18 kişilik bir yemek salonu bulunuyor.

6,350 tonluk bu dev yatın yenilenmesi görevini Blohm+Voss üstlenmiş. 2017 yılında başlanan yenileme süreci tam yedi ay sürmüş. Yeni mobilyalar ile döşenen yatın motoru da elden geçmiş. Broker Camper & Nicholsons tarafından satışa çıkartılan yatın fiyatı ise gizli tutuluyor.