Dünyanın Karbon Betondan Yapılmış İlk Binası Tamamlandı

01 Mart 2023

Alman mimarlık firması Henn ve Dresden Teknik Üniversitesi, dünyanın tamamıyla karbon betondan yapılmış ilk binasını inşa etti.

“Küp” adını taşıyan 243 metrekarelik bina, çelik yerine karbon fiber ile güçlendirilmiş bir betondan yapıldı. Ayırt edici özelliği, hem karbon fiberin tekstil kalitesine görsel olarak atıfta bulunan hem de geleneksel betondan daha hafif ve daha güçlü olan bu malzeme tarafından etkinleştirilen ince, kıvrımlı bir cephe sunması. Mimarlar, bu tasarımla geleceğe yönelik bir vizyonu somutlaştırmak ve çevresel sorumluluğu yeni keşfedilen bir özgürlükle birleştiriyor.


Henn sürdürülebilirlik başkanı Giovanni Betti'ye göre, cephenin ince yapısı, paslanmaya karşı dayanıklı olan ve bu nedenle çok fazla betonla kaplanması gerekmeyen karbon fiber takviye kullanılarak mümkün oldu. Betti Dezeen'e verdiği demeçte, "Karbon fiber çelikten dört kat daha hafif ve altı kat daha güçlüdür ve korozyona maruz kalmaz" dedi. “Böylece, bileşenler ve yapılar, yüzde 50 veya daha fazla malzeme tasarrufu ile daha ince tasarlanabilir. Bu, karbondioksit emisyonlarını ve su gibi diğer değerli kaynakların korunmasını azaltabilir” diyerek ekledi.