Dünyaya açılan IST.Festival için ilk durak Roma

27 Mayıs 2019

IST.Festival, ilk kez İstanbul dışına çıkarak Roma'da gerçekleşiyor.

Oxford Sözlüğü, İngilizce'de 2016 yılının kelimesi olarak 'Post-Truth'u seçti. Türkçesi Gerçek Ötesi olan 'Post-truth', “nesnel hakikatlerin belirli bir konu üzerinde kamuoyunu belirlemede duygulardan ve kişisel kanaatlerden daha az etkili olması durumu” şeklinde tanımlanıyor. Bundan hareketle IST Roma 19 Festivali’nin teması “Gerçek Ötesi Dünyada Bireysel İfade” oldu.

Sürekli değişen paradigmalar ve anormal teknolojik gelişmelerin büyük bir belirsizlik ve kafa karışıklığını beraberinde getirdiği bir zamanda yaşıyoruz. Dünyaya dair istikrar algımızı sarsan eşi benzeri görülmemiş olaylara şahit olmaya devam ediyoruz. Bildiğimiz ve aşina olduğumuz herşey endişe verici bir hızla şekil değiştiriyor gibi görünüyor. Bütün bunlar olurken etrafımızdaki kontrol edilemez değişikliklerden kaçınmak için güvenli siber alanlarda yaşıyoruz. Kendimizi güvende hissettirecek yankı odalarımız gibi işleyen dijital kimliklerimiz ve kişisel silolarımızın dışına çıkmıyoruz. Politik çatışmalar, yerinden edilen insan toplulukları ve inkar edilemez bir gerçeklik olarak iklim değişikliği çevremizi dönüştürürken sosyal medya ve yapay zeka da “dijital dünya” olarak tanımladığımız yepyeni bir dizi alternatif gerçekliği oluşturuyor. Siberuzayda bu alternatif gerçeklikler ne istersek ona dönüştürülebiliyor.

IST. Festival’in bu yılki edisyonu, etrafımızı çevreleyen yaşam alanlarımızdaki sürekli değişikliklerin yaratıcı fikirleri ve sanatsal üretimi nasıl etkilediğini keşfetmeyi amaçlıyor. Dijital gerçeklikle, bilinen dünya arasında görünüşte var olan bu mücadeleyi günümüzün kültür ve sanat dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla inceleyeceğiz. Temanın temel misyonu, inkar edilemez gücü ve geniş etki alanı beraber dijital teknolojinin, kendini ifade etmenin nihai aracı olup olmadığının tartışılacağı canlı bir ortam oluşturmak olacak.

31 Mayıs - 2 Haziran tarihleri arasında, Roma’nın ikonik mekanlarından Villa Borghese’de ve Zaha Hadid’in tasarladığı çağdaş sanat müzesi MAXXI’de gerçekleşecek olan panellerde Güher-Süher Pekinel Kardeşler’den Michele Lamy’ye, Arto Lindsay’den Francesco Vezzoli’ye birçok yaratıcı isim yer alıyor.