Dünyayı tren ile keşfe çıkmak

02 Mart 2020

Muhteşem bir manzara eşliğinde dünyanın farklı noktalarını keşfetmek isteyenler için AJournal en iyi tren noktalarını sizin için bir araya getirdi.

Yolculuk etmek için en kolay ulaşım aracı uçak olabilir fakat söz konusu güzel bir manzara eşliğinde dünyanın farklı noktalarını keşfetmek olduğunda tren macera severlerin her zaman bir numaralı tercihi olmuştur. Asya kıtasının en kıraç topraklarından Avrupa’nın deniz ve güneşin buluştuğu altın renkli sahillerine kadar birbirinden farklı rotaları izleyen tren yolculuklarını sizler için derledik.

Riviera Demiryolu: Fransa’nın gözde sahil kenti Cannes’dan başlayıp İtalya’nın sakin kasabası Ventimiglia’ya kadar uzanan hattı izleyen Riviera Demiryolu yazın Avrupa’da küçük bir tur yapmak isteyenlerin vazgeçilmesi. 90 dakika süren ve Ligurya Denizi etrafında yolculuk eden macera severler bu demiryolu sayesinde Fransa ve İtalya’nın pek de bilinmeyen kasabalarını ziyaret etme şansı buluyorlar. Cagnes-sur-mer, Juan-les-Pins ve Antibes gibi sahil kasabalarından geçen demiryolu Nice ve Monaco duraklarında da duruyor

Trans-Moğolistan Ekspresi: Moskova’dan Vladivostok’a devam eden Trans-Siberya Demiryolu her tren meraklısının en çok deneyimlemek istediği demiryolu rotası olabilir fakat söz konusu unutulmayacak bir manzara olduğunda yine Moskova’dan hareket edip Çin’in başkenti Pekin’e doğru yola çıkan Trans-Moğolistan Ekspresi’nin eline kimse su dökemez. Moskova’dan yola çıkan ve Sibirya’yı geçerek Moğolistan’a giren tren yolcularına göz alabildiğince uzanan düzlüklerdeki muhteşem manzaraları bahşediyor. Yolculuk boyunca birbirinden farklı kültürlerle karışılacağınız bu demiryolu rotası aynı zamanda meşhur Çin Seddi’nden de geçiyor.

Mandovi Ekspres: Mumbai’nin Chhatrapati Shivaji Maharaj Terminali’nden her gün sabah saat 7’de yola çıkan Mandovi Ekspresi Hindistan deneyimini bir üst noktaya taşımak isteyenler için unutulmayacak anlar vadediyor. Konkan Sahili boyunca 12 saat süren yolculukta macera severler hayatın tüm hızıyla devam ettiği büyük şehirden ayrılarak Hindistan kırsalına doğru yola çıkıyorlar. Yol boyunca kriket oynayan çocukları, tarlaları ve hayvanları ile ilgilenen Hintlileri ve Hindistan’ın ünlü köprülerini görebileceğiz bu yolculuğun en büyük artısı ise Mandovi Ekspres’in dillere destan mutfağı.

Sunset Limited: Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski treni olan Sunset Limited New Orleans’tan yola çıkıp Los Angeles’a kadar panoramik manzaralar eşliğinde unutulmayacak iki gün vadediyor macera severlere. Yol boyunca Amerika’nın her yerinden gelen farklı insanlar ile tanışabileceğiniz bu tren rotası Louisiana, New Mexico, Arizona, El Pasa ve daha birçok farklı noktayı geçiyor.

Venice-Simplon Orient Ekspresi: Dünya’nın en ünlü tren rotalarından birisine sahip olan Orient Ekspresi tren seyahatinin altın çağını yeniden canlandırmak isteyen Belmond tarafından hayata döndürüldü. Özel kamaraları ile yolculara en üst düzeyde hizmet sunan bu tren Venedik’ten yola çıkarak Londra’ya kadar bütün Avrupa’yı boydan boya geçiyor. Trenin ödüllü mutfağından sipariş ettiğiniz yemeğinizi tadarken İsviçre Alplerini izlemenin tadına varmak isterseniz Venice-Simplon Orient Ekspresi en kısa zamanda deneyimlemek isteyeceğiniz bir demiryolu rotası.