Duyusal meditasyon

08 Temmuz 2021

Co adlı yeni tütsü koleksiyonu, Koh-do geleneği olan 'tütsü dinlemek' üzerine yenilikçi bir yaklaşım ile Japonya'nın en eski markalarından birini deneysel müzisyenlerle bir araya getiriyor.

Deneysel müzik ve koku gelenekleri, olfaktif sanat galerisi Folie à Plusieurs ve New York merkezli Noguchi Müzesi iş birliğiyle yaratılan yeni tütsü koleksiyonu Co'da birleşiyor. Co, geleneksel çay törenlerine biraz benzeyen ancak tattan çok kokuya vurgu yapan "tütsü dinleme" ritüeli Koh-do'nun Japon geleneğinden esinleniyor.


Koleksiyon, Japonya'nın en eski tütsü tedarikçisi Kungyokudo tarafından oluşturulan beş farklı tütsü paketini içeriyor. Her paketin içinde, o özel tütsüye eşlik etmek üzere oluşturulmuş bir albümün indirme bağlantısı bulunuyor. Albümler, Japonya ve Avrupa merkezli, tarzları büyük ölçüde farklılık gösteren ancak türler arası müzikler üreten sanatçılar tarafından oluşturulmuştur.


Örneğin yasemin kokulu 'Fernweh' tütsüsüne eşlik eden albüm, Gagaku (eski bir Japon müzik türü), Gregoryen ilahileri, çağdaş pop ve operayı buluşturan eklektik bir tarza sahip.


Proje, sakinleştirici bir ortam yaratmak için koku ve sesi harmanlayan girişimlerin en yenisi. Müzisyen Kelly Lee Owens'ın Haeckels için yaptığı mum tasarımı ve Londra Tasarım Bienali'ndeki Metronom işitsel-koku yerleştirmesi, benzer düşünen diğer iki proje arasında örnek verilebilir. Yeni bir çalışmanın iddia ettiği gibi, teknolojiye doymuş yaşam tarzlarımız insanları duyusal rahatlama biçimlerinde teselli bulmaya teşvik ettiği için, önümüzdeki yıllarda bu tür araçlardan çok daha fazlası ile karşılaşacağız gibi görünüyor.