EARTHRISE: Iris Van Herpen x Parley iş birliği

08 Temmuz 2021

Iris Van Herpen, Parley iş birliğiyle okyanus kaynaklı ileri dönüşümlü plastikten elbiseler tasarlıyor.

Paris Moda Haftası’nın bu yılki edisyonu için, Hollandalı tasarımcı Iris Van Herpen, Parley for the Oceans ile iş birliği yaparak tamamen geri dönüştürülmüş deniz çöplerinden yapılmış beş elbise yarattı. Kırılgan ve eterik, Earthrise adlı koleksiyon, dünya gezegeninin ihtişamını araştırıyor ve dünyamızın tek bir canlı organizma olarak algılanmasından türetilen zanaatkar terzilik ve organik işçilik arasında simbiyotik bir bağ örerek duyarlı dünyamızda değişimi başlatan dairesel süreçleri anlatıyor.


Koleksyiona yaklaşımı hakkında Iris van Herpen, "Couture'a yeni bir anlam vermek istiyorum - teknoloji çağına uygun olmasını istiyorum" diyor. 'Couture'ü modanın büyük resminin laboratuvarı olarak görüyorum ve amacım couture'ün geçmişle ilgili olmadığını göstermek. Hızla değişen dijital çağda haute couture'u ilerlemenin hızlandırıcısı haline getirmeyi umuyorum.' diyerek ekliyor.


Iris Van Herpen'in Earthrise koleksiyonu, yüz takıları için James Merry ve Rogan Brown dahil olmak üzere farklı iş birlikleri yer veriyor. Casey Curran ise kürelerden ilham alan kinetik bir elbise yarattı. Fikirden sonuca kadar, Iris van Herpen'in Earthrise Koleksiyonu okyanuslarımızın kırılganlığı konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.