Efsanevi film yapımcısının evini kurtarmak için kampanya başlatıldı

13 Mart 2020

Derek Jarman’ın filmlerine de konu olan Dungeness’teki evinin satışını önlemek ve sanatçının arşivini korumak için kampanya başlatıldı.

Birleşik Krallık merkezli sanat için bağış toplayan bir yardım kuruluşu olan The Art Fund Britanyalı vizyoner film yapımcısı ve aktivist Derek Jarman’ın güneydoğu İngiltere’deki evinin satışını önlemek için bir kampanya başlattı. Kampanyaya destek verenler arasında Jarman’ın iham perilerinden birisi olan Tilda Swinton’da bulunuyor.
Jarman Dungeness’teki eski balıkçı kulübesini 1986 yılında satın aldı. İki adet nükleer santral bulunan Dungeness’teki evinin bahçesini bir sanat alanına çeviren Jarman 1990 yılında çektiği The Garden (Bahçe) filmini de bu bahçede çekmişti. 1994 yılında hayatını kaybeden Jarman bu küçük kulübeyi bir sanat merkezi haline çevirmişti. 25 yıldır sanatçının arşivine ev sahipliği yapan evin bahçesi de 25 yıldır Jarman’ın yarattığı peysajla ayakta kalmaya devam ediyor. Bahçe aynı zamanda Jarman’ın ve yakın arkadaşlarının elinden çıkan sanat eserleri ile de dolu.Kampanya’nın amacı Mart ayı sonuna kadar 3.5 milyon Euro toplayabilmek. Şu ana kadar hedefin karısından fazlasının toplandığı kampanyaya farklı şekillerde yardımda bulunmak da mümkün. Kampanyaya katılanlar para bağışının yanında çeşitli sanat eserleri de bağışlayabiliyorlar. Ayrıca belirli bir bağış karşılığında Michael Craig-Martin, Tacita Dean, Jeremy Deller, Isaac Julien, Howard Sooley ve Wolfgang Tillmans gibi sanatçıların eserlerine de sahip olabiliyorlar.