Efsanevi seyahat dergisi kitaba konu oldu

01 Kasım 2019

31 yıl boyunca dünyanın en iyi yazarlarının katkı yaptığı, bir efsaneye dönüşen seyahat dergisi Holiday, Pameka Fiori’nin kalemiyle tekrar hayat buluyor

Seyahat dergisi Holiday, editör Ted Patrick ve vizyoner sanat yönetmeni Frank Zachary’nin önderliğinde, Amerikalıları savaş sonrasının kasvetli ortamından çıkarıp dünyayı gezmeye davet ediyordu. Cesur görselleri ve tasarımı ile olduğu kadar dönemin en güçlü kalemlerinin yazılarına yer vermesiyle Holiday kısa sürede bir efsaneye dönüştü.


1946 yılında basılmaya başlayan ve 1977 yılında basımına son verilen Holiday bu sürede Jack Kerouac, Ernest Hemingway, Graham Greene, Joan Didion, Truman Capote, Colette ve E. B. White gibi yazarların yazılarını okurları ile paylaştı.

Dergiler tarihinin en başarılı örneklerinden Holiday, şimdi yazar Pamela Fiori ile tekrar hayat buluyor. Fiori, Holiday’in tarihinden başlayarak, derginin basıldığı dönemdeki jet-set hayatını, dünyanın geçirdiği buhranları ve bu buhranların seyahat yazılarına nasıl yansıdığını kaleme alıyor. Gazeteciliğin altın çağında “seyahat yazısı” konseptini ebediyen değiştiren dergi Holiday’in görülmeyen yüzüne ve tarihine ışık tutan kitap, “Holiday: The Best Travel Magazine that Ever Was” (Holiday: Gelmiş Geçmiş En İyi Seyahat Dergisi), yazar Pamela Fiori’nin kaleminden, Franck Durand’ın sonsözü ile Rizzoli’den çıktı.