Eileen Agar: Angel of Anarchy sergisi ziyaretçilere açıldı

25 Mayıs 2021

Londra’daki Whitechapel Gallery’de açılan retrospektif, sanatçının 1920’lerden 1990’lara kadar süren çığır açıcı kariyerini ele alıyor.

1899 yılında Buenos Aires’te doğan ve 1991’de Londra’da hayata gözlerini yuman sanatçı Eileen Agar, Paris’te çatılarda dans etmek, Pablo Picasso ile fikir paylaşımı yapmak veya Cornwall sahillerinde deniz yıldızı toplamak gibi etkinliklerle, her gününü olağanüstü hale getirirdi. Sanatçının eşsiz stili resim, kolaj, fotoğraf ve heykele, hatta özel günlerde taktığı şapkalarına yansıyordu. 

Eileen Agar, Angel of Anarchy, 1936–40.

İngiliz sanatçı Eileen Agar'ın en bilinen yapıtı Tate’in koleksiyonundaki bir heykel: 1936 yılında yaptığı Angel of Anarchy. Londra’daki Whitechapel Gallery’de açılan retrospektif, sanatçının 1920’lerden 1990’lara kadar süren bu çığır açıcı kariyerini ele alıyor. The Slade’deki öğretilerinden etkilenen ilk çalışmalardan, Kübizm denemelerine ve 1936’da gerçekleştirilen “Uluslararası Sürrealist Sergisi”ne dahil edilmesine kadar, daha sonraki lirik soyutlama kompozisyonları da dahil olmak üzere, “Eileen Agar: Angel of Anarchy” sergisinde 150’den fazla eser yer alıyor. 


Önemli kamuya açık ve özel koleksiyonlardan parçalar ve yeni keşfedilen arşiv materyalleri, Agar’ı aralarında Andre Breton, Gertrude Hermes, Dora Maar, Lee Miller, Paul Nash ve Man Ray gibi isimlerin bulunduğu kendi neslinin en dinamik, cesur ve üretken sanatçılarından biri olduğunu ortaya koyuyor.

Sergi, 29 Ağustos 2021 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.