Eklektizme Geri Dönüş

07 Temmuz 2018

Bu zamana kadar tam 12 şehri ilham perisi olarak seçen Danimarka menşeili dijital tasarım dükkanı ve galerisi Adorno, ışığını şimdi de Beyrut’a ışık tutuyor.

"Adorno koleksiyonundaki iki parça, direkt olarak Lübnan iç savaşına ve ülkede devam eden askeri varlığın altını çiziyor."

Danimarka menşeili dijital tasarım dükkanı ve galerisi Adorno, eklektik, eğlenceli ve kural tanımayan Beyrut tasarım koleksiyonunu geçtiğimiz hafta tanıttı. Şehrin kaotik yapısından ilham alarak yaratılan Lübnan’ın başkentini yansıtan bu seri, tasarım ofisinin 12’inci şehir ilhamlı projesi.

Impermanence vazo serisi, Paola Sakr

Şehrin belli bir eğitim ve finansal seviyesinde hakimiyetini sürdüren tasarım dünyası, aslında bu projeyle birlikte taze kanların da var olduğunu ve global arenada var olabileceklerinin, bu tasarımcılardan çıkan işleri ve ulaşılabilir tasarımların yadsınamaz gücünün de altını çiziyor.

Kristal masa, Rita Kettaneh

Adorno koleksiyonundaki iki parça, direkt olarak Lübnan iç savaşına ve ülkede devam eden askeri varlığın altını çiziyor. Ama bunu çok usta bir şekilde, temaya başka bir perspektiften bakmaya zorlayarak başarıyor. Örneğin Tessa ve Tara Sakhi’nin alan ayraçları, şehirdeki güvenlik duvarlarını ve tellerini taklit ediyor adeta ama aynı zamanda şehirdeki kaybolan yeşil alanların da altını çiziyor.

Mermer masa, Thomas Trad

Thomas Trad’ın organik ve rafine mermer ve kereste kahve sehpalarının ayakları dikkati çekiyor. Her biri masanın kenarlarından dışarı çıkıyor ve Zeina Bacardi’nin beklenmedik porselen vazolarının ince ince işlenmiş bakır detayları büyülüyor.

Adorno’nun bundan sonraki şehrini heyecanla bekliyoruz. Çünkü bu zamana kadar sadece, gerçek bir eklektizm ve orijinallik barındıran parçalara imza attılar.