El Fil Verd, Estudi d'Arquitectura'dan orman içinde bir ev

04 Haziran 2021

Zeytin ağaçları, çamlar, sakız ağaçları ve palmiyelerle çevrelenen ev, Barselona’nın güneyinde, Garraf Tabiat Parkı’nın kenarında, küçük kentleşmenin bittiği yerde konumlanıyor.

El Fil Verd'ın konumlandığı alan, bölgeye özgü Akdeniz bitki örtüsü ile özelliğini öne çıkarıyor. Zeytin ağaçları, çamlar, sakız ağaçları ve palmiyelerle çevrelenen ev, Barselona’nın güneyinde, Garraf Tabiat Parkı’nın kenarında, küçük kentleşmenin bittiği yerde konumlanıyor. 
Düşük enerji tüketimi sağlayacak bir yapı yaratmak bu evin temel tasarım amacı. Aynı zamanda bu proje, dik eğimli, kuzeye bakan bir arsa ve sınırlı bir bütçe gibi birden çok zorluğu da beraberinde getirmiş.
Bu müstakil evin tasarımı, doğanın ortasında emeklilik hayali olan bir çift tarafından El Fil Verd, Estudi d’Arquitectura adlı mimarlık ofisinden istenmiş. Evin geometrisi, ana karakter olarak doğayı terk etmek ve aynı zamanda sakinlerine manzarayı düşünmek için korunaklı ve davetkar bir alan sunmak amacıyla oluşturulmuş.
Malzeme seçimi, insan sağlığı, çevreye saygı, yapıcı ve ekonomik verimlilik kriterlerine cevap vererek tercih edilmiş. Çevresine uyumlu bir bina elde etme zorluğundan önce, proje, bölgenin iklimi ve topografyasının ayrıntılı bir çalışmasına yanıt veren çoklu biyo-iklimsel tasarım stratejileri benimseyerek oluşturulmuş.