Elektrik ve güneş enerjisinin buluşması: Aptera

14 Ocak 2021

ABD merkezli girişim Aptera, şarj edilmesine gerek olmadığını iddia ettiği, tam dolu şarj ile 1,600 kilometre menzile sahip güneş enerjili ve elektrikli bir araç geliştirdi.

Aptera, şarj gerektirmeyen üç tekerlekli bir güneş enerjili elektrikli otomobilini tanıttı. ABD merkezli girişim Aptera, şarj edilmesine gerek olmadığını iddia ettiği, tam dolu sarj ile 1,600 kilometre menzile sahip güneş enerjili ve elektrikli bir araç geliştirdi. 


Aptera otomobili, güneş ve elektrik enerjisinin bir kombinasyonundan güç alıyor - şirketin Asla Şarj Etme teknolojisi olarak adlandırdığı - bu, sürücülerin şarj istasyonlarında daha fazla güç için durmak zorunda kalmadan ortalama yolculukları tamamlayabileceği anlamına geliyor. San Diego merkezli şirkete göre, ortalama bir Amerikalı günde 29 mil araba kullanıyor. Bu nedenle, mal sahibinin nerede yaşadığına ve ne kadar sürdüğüne bağlı olarak, "Aptera'yı asla şarj etmelerine gerek kalmayabilir".


Şirkete göre, 4,4 metre uzunluğunda, 2,2 metre genişliğinde ve 1,4 metre yüksekliğindeki üç tekerlekli Aptera aracı, iki yetişkin ve bir evcil hayvan barındırabilir. Araç, bir şarj istasyonu veya kablo ile tamamen şarj edilebilirken, sürücüler gündüz vakti yolda iken, güneşten gelen güneş enerjisi aracı dolduracaktır.


Bu güneş enerjisi teknolojisi, otomobilin çoğu bölgede yılda 11.000 milin üzerinde seyahat etmesini sağlamak için yeterli güneş ışığını depolayacak şekilde tasarlanmıştır. 2021 yılında üretime girmesi planlanan otomobil, saatte 110 mil azami hız ile 3,5 saniyede sıfırdan 100 km / s hıza çıkabiliyor. Buna ek olarak, ikinci seviye otonomi kabiliyetine sahip, yani direksiyonu, hızlanmayı ve frenlemeyi kontrol edebiliyor, ancak gerektiğinde müdahale etmek için sürücünün direksiyonda olması gerekiyor.