Elektrikli uçakların çağı başlıyor

27 Aralık 2019

Harbour Air tarafından hayata geçirilen dünyanın ilk elektrikli ticari uçağı 15 dakika havada kalarak havacılıkta yeni bir çağın başlangıcını müjdeliyor.


Elektrikli motorlara sahip arabalar daha otobanları fethedemeden gözünü gökyüzüne dikmiş gibi gözüküyor. Tamamı elektrikle çalışan dünyanın ilk lityum piller ile çalışan elektrikli uçağı Beaver, test uçuşunda 15 dakikanın biraz altında havada kalarak bir ilke imza attı.

Seattle merkezli mühendislik firması MagniX ve havacılık şirketi Harbour Air tarafından üretilen uçak bir seri üretim uçağı değil. Henüz uçak üreticileri elektrikli uçaklar için seri üretime geçmediğinden Harbour Air bu çığır açan elektrikli uçak için denize inip kalkabilen 1946 tasarımı DCH-2 Beaver modeli uçağı modifiye ederek havalandırmayı başarmış.


Harbour Air dayanıklılığı ile efsaneleşmiş DCH-2 Beaver modelini ileriki yıllarda diğer elektrikli uçak denemelerinde de kullanmayı planlıyor. 14 yolculu kapasiteli elektrik uçak 750 beygirlik bir elektrikli motor kullanıyor.

Alaska’nın en ücra köylerinden Kanada’ya kadar birçok merkeze uçuş gerçekleştiren Harbour Air’ın amacı, elektrikli uçaklara yaptığı yatırımı artırarak dünyaya bıraktığı karbon ayak izini azaltmanın peşinde. DCH-2 Beaver modeli geleneksel motoru ile saatte 300 dolarlık yakıt harcarken elektrikli modeli 150 kilometreyi 20 dolarlık bir elektrik kullanarak kat edebiliyor.


Projeden oldukça umutlu olan MagniX CEO’su Roei Ganzarski’ye göre elektrikli motorlara sahip uçaklar hayal değil. “Şimdiye kadar, elektrik uçakların kapasitesi çok fazla keşfedilmedi. Buna rağmen oldukça fazla sayıda üretildi, test edildi ve hatta satıldı. Ancak hiçbiri ücretli yolcu almaya hazır değildi. Biz bunu kıracağız,” şeklindeki açıklamasıyla Ganzarski, MagniX ve Harbour Air işbirliğinin gelecekte de devam edeceğinin sinyalini veriyor.