Elektrikli yüzen eko-otel: Anthenea

20 Temmuz 2020

Yalnızca güneş enerjisi ile çalışan yüzen eko-otel Fransız yapımı Anthenea ile tanışın.

Yalnızca güneş enerjisi ile çalışan yüzen bir eko-otel olan Fransız yapımı Anthenea, yükselen deniz seviyeleri, iklim değişikliğinin etkileri ve turizmin sıkışık olduğu yerler de dahil olmak üzere, zamanımızın birçok çevresel sorununu ele alan yeni bir turizm yaklaşımı ile tasarlanmış. Küresel şekli, tasarımcılarına göre, sudaki aşırı koşullara karşı optimum direnç şekli olan doğada gözlemlenen yüzey gerilimi ilkesine dayanıyor.


Anthenea, okyanuslar, nehirler ve göller boyunca yüzerken konuklarına dünyanın su altı manzaralarının tadını çıkarma şansını da sunuyor. Mevcut farklı modeller, lüks otel paketi, spa odası veya etkinlik alanı olarak sunulan çeşitli işlev ihtiyaçlara hitap ediyor. Bir lotus çiçeği gibi su üzerinde süzülen küresel kapsül, yenilikçi kum vidalı ankrajı sayesinde sualtı ekosistemine ve çevreye zarar vermiyor.


Anthenea ayarlanabilir bir güneşlik tavanı, güneş panelleri, panoramik bir küvet ve 220 cm yatak çapı ile birlikte geliyor. Kapsül %100 geri dönüştürülebilirken tasarım, olası felaketlere ve okyanusların yükselişine dayanıklılık gösteriyor. 


Sadece güneş enerjisi ile çalışan yüzen habitat, elektrik ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılayan bir enerji sensörü kubbesine sahip. Anthenea sertifikalı siyah ve gri su istasyonları ile donatılmış, tükettiklerini dönüştürerek denize sadece temiz su salar.