Elsa Peretti’nin ardından

26 Mart 2021

Tiffany & Co için ürettiği mücevher tasarımlarıyla tanınan tasarımcı Elsa Peretti, 80 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Tiffany & Co için ürettiği mücevher tasarımlarıyla tanınan tasarımcı Elsa Peretti, geçtiğimiz günlerde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu.


Floransa, İtalya’da doğan Peretti, 1968’de modellik kariyerine başlamak için New York’a taşınmadan önce Roma ve İsviçre'de eğitim görmüştü. Amerikalı tasarımcı Giorgio di Sant’Angelo, tasarımcının yaratmaya başladığı basit mücevher parçalarına çekildi ve bunları bünyesine dahil etti. Bit pazarlarında bulduğu gümüş süslemelerden ilham alan Peretti’nin temiz formları, yoğun şekilde süslenmiş mücevherlerin norm olduğu bir zamanda alışılmamış bir seçimdi.


Ünlü tasarımcı, 1974’te hayatının geri kalanında devam edecek bir ortaklık anlaşması olacak olan Tiffany & Co’da görevine başladı. İmzasını taşıyan ikonik parçaları, üretilerinde kutladığı şehvetli formların karakteristik özellikleri, mücevher tasarımında hızla ikonik silüetler haline geldi. Henry Moore’un heykelindeki boşluklardan esinlenen Peretti’nin abartısız estetiği, onu “aranan kişi” haline getirdi ve “Mesh,” “Open Heart,” “Zodiac,” “Bean” ile “Bone” isimli koleksiyonlarını günümüzde dahi en çok satanlar arasında görebiliyoruz.


Geçtiğimiz yıl, tasarımcının en popüler parçası olan kemikten yapılma bilekliğinin 50. yıldönümü kutlanmıştı. Tiffany & Co, bu etkinlik için Dover Street Market ile iş birliği yaptı ve Peretti’nin “ergonomik bir duygusallık” olarak betimlenebilecek, gotik esintilere sahip koleksiyonunu sınırlı sayıda ürettiği haliyle orijinal tasarımını yeniden hayata döndürdü. Bileklik, Londra’daki British Museum, New York Metropolitan Museum of Art, Boston ve Houston’daki Museum of Fine Arts’ta kalıcı bir koleksiyonun parçası olarak diğer ikonik parçalarla birlikte sergileniyor.