Emmy Ödülleri’nin kazananları belli oldu

20 Eylül 2021

Bu yıl 73. edisyonu Los Angeles’ta 19 Eylül Pazar günü gerçekleşen törende Emmy Ödülleri sahiplerini buldu.

Sunuculuğunu bu kez oyuncu Cedric the Entertainer’ın üstendiği törende, en çok ses getiren yapımlardan biri The Crown dizisi oldu. En iyi drama dizini ödülüne layık görülen dizinin oyuncularından Kraliçe Elizabeth II’yi canlandıran Olivia Colman drama dalında en iyi kadın oyuncu seçilirken, Prens Charles’ı canlandıran Josh O’Connor aynı dalda en iyi erkek oyuncu, Margaret Thatcher karakterine can veren Gillian Anderson en iyi yardımcı kadın oyuncu ve Philip Mountbatten rolüyle Tobias Menzies de en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerine layık görüldü. Birçok dalda ödül toplayan dizinin yönetmen koltuğunda oturan Jessica Hobbs ve yazarı Peter Morgan da ödül aldı.

 

En iyi komedi dizisi ödülünün sahibi olan Ted Lasso’nun aynı zamanda yaratıcı isimlerinden biri olan, Ted Lasso rolüyle Jason Sudeikis komedi dalında en iyi erkek oyuncu, Roy Kent karakteriyle Brett Goldstein komedi dalında en iyi yardımcı erkek oyuncu ve Rebecca karakteriyle Hannah Waddingham ise aynı dalda en iyi yardımcı kadın ödülünü alırken, bu daldaki en iyi kadın oyuncu ödülü, Hacks’te canlandırdığı Deborah Vance karakteriyle Jean Smart’a verildi. Dizinin yönetmeni Lucia Aniello hem komedi dalında en iyi yönetmen ödülüne, hem de Paul W Downs ve Jen Stansky’yle birlikte aynı dalda en iyi senaryo ödülüne layık görüldü.

 

Netflix’in toplamda 44 ödül topladığı törende, The Queen’s Gambit en iyi mini dizi/film ve en iyi mini dizi/film yönetmeni (Scott Frank) ödüllerinin sahibi olurken, bu dalda en iyi senaryo ödülü I May Destroy ile Michaela Coel’in, en iyi erkek ve kadın oyuncu ödülleri Halston ile Ewan McGregor’a ve Mare of Easttown ile Kate Winslet’a verilirken; en iyi yardımcı erkek ve kadın oyuncular, Mare of Easttown’daki rolleriyle Evan Peters ve Julianne Nicholson seçildi.