En Heyecan Veren Kış Sergileri - 1

26 Kasım 2018

Bu kış gezebileceğiniz dünyanın dört bir yanından en önemli sergilere göz atıyoruz.

"Retrospektif, Kokoschka'yı zamanının sanat dünyasında daha iyi konumlandırmayı amaçlayan, resimden baskıya kadar farklı çalışmalarını kapsayan yaklaşık 200 esere yer veriyor."

Bu sezon, Vija Celmins, Graciela Iturbide, Zilia Sánchez, Judy Chicago, Hans Hofmann ve Margaret Kilgallen gibi usta sanatçıların sergilerinin yanı sıra Kochi-Muziris Bienali ve Guangzhou Trienali gibi uluslararası sergiler sanat dünyasını hareketlendirecek.

Judy Chicago, Driving the World to Destruction, 1985.  Fotoğraf: Donald Woodman/Artists Rights Society (ARS)

“Judy Chicago: A Reckoning”
Institute of Contemporary Art, Miami
4 Aralık 2018 – 21 Nisan 2019
Pek çok kişi Judy Chicago'yu sadece akşam yemeği sahnesi (1974-79) ile tanımakta. Aradan geçen yıllarda Chicago, müthiş bir çalışmalara imza atarak, sanat tarihi boyunca kadınların ve ritüellerin temsiliyle ilgilendi. Feminist sanat öncüsünün ilk günlerinden eserleri bir araya getirecek sergi tam bir kariyer araştırması.

Alex Katz, Paul Taylor Dance Company, 1963–64.

"Alex Katz"
Museum Brandhorst, Münih
6 Aralık 2018 – 22 Nisan 2019
Bu sergide Katz'ın New York sanat dünyasından stilize portreleri, aralarında siyah bir arka planla baştan aşağı beyaz figür olarak resmettiği dansçı Paul Taylor’ın portresi de dahil olmak üzere yer alacak. Serginin bir parçası olarak, Katz’ın portreleri ve manzaralarının yanı sıra müze, sanatçı hakkında yeni bir belgesel de çekecek.

Rosana Paulino, Geometria à brasileira (Brazilian Geometry), 2018.

“Rosana Paulino: The Sewing of Memory”
Pinacoteca Estado de São Paulo
8 Aralık 2018 – 4 Mart 2019
Brezilya'daki zenci kadınların statüsüne ilişkin kaygılar, Paulino’nun eserlerinin dayanağını oluşturuyor. Sergide Avrupa sömürgecileri ve bilim adamları tarafından yaratılan imgeleri yeniden bağlamsallaştıran son 30 yıldan eserler yer alacak.

Scowen & Co., Budist Tapınağın Girişi, Kandy (Seylan), 1880–90.

“The Jeweled Isle: Art from Sri Lanka”
Los Angeles County Museum of Art
9 Aralık 2018 – 23 Haziran 2019
Hiçbir Amerikan müzesi daha önce Sri Lanka sanatı üzerine araştırma yapmamıştı. LACMA, ülke tarihinin yaklaşık 2000 yılını kapsayan 250 eseri bir araya getirerek yeni bir çığır açıyor. Sergide, Güney Asya ülkesinin manzarasını ve anıtlarını tasvir eden 19. yüzyıl fotoğraflarından oluşan değerli dekoratif objeler de yer alacak. Sergi, Sri Lanka’daki değişimleri ve Avrupalı sömürgecilerle etkileşimini yansıtmakta.

Kochi-Muziris Bienali
Çeşitli mekanlar, Kochi ve Kerala, Hindistan
12 Aralık 2018 - 29 Mart 2019
Bienalin merkezi olarak hareket eden Artist Yard'ın sanatçısı Anita Dube'nin küratörlüğünü yaptığı bienalin dördüncü edisyonu, hem fiziksel hem de dijital programlamaya ev sahipliği yapacak. Müzakerelerin, gösterimlerin ve performansların yanı sıra, mekân, Dube’in “bilgi laboratuvarı” adını verdi çevrimiçi içeriğin kamuya açık sunumlarını “web ile bütünleşik bir alan” içinde tutacak. Yer alacak sanatçılar arasında Barthélémy Toguo, Guerilla Girls, Shirin Neshat ve William Kentridge bulunuyor.

Pedro Figari, Candombe.

“Pedro Figari: African Nostalgias”
Museu de Arte de São Paulo
12 Aralık 2018 – 10 Şubat 2019
Uzun süredir Latin Amerika'nın en önemli modernistlerinden biri olarak kabul edilmesine rağmen, Figari’nin çalışmaları nadiren incelendi. Bu sergi, Uruguaylı sanatçının kariyerinin tümüne yayılacak ve insan hakları avukatı olmanın arka planda resimlerini nasıl etkilediğine odaklanacak. Sanatçı, hukuktan sanat kariyerine geç başlamasına rağmen, sadece 15 yıl içinde yaklaşık 4,000 izlenimci eser üretti.

Oskar Kokoschka, Flute Player and Bats (Wiener Werkstätte postcard no. 73), 1907. ©2018 Fondation Oskar Kokoschka and Prolitteris ve Albertina Müzesi.

Oskar Kokoschka
Kunsthaus Zurich
14 Aralık 2018 – 10 Mart 2019
Kokoschka, enerjik, bazen de esprili figüratif çalışmalarının çoğunu, İkinci Dünya Savaşı sırasında devlet tarafından onaylanan sanat dalgalarına karşı durarak yaptı ve sanat tarihinde kendine özgü bir figür oluşturdu. Bu retrospektif, Kokoschka'yı zamanının sanat dünyasında daha iyi konumlandırmayı amaçlayan resimden baskıya kadar farklı çalışmalarını kapsayan yaklaşık 200 esere yer veriyor.

“Vija Celmins: To Fix the Image in Memory”
San Francisco Museum of Modern Art
15 Aralık 2018 – 31 Mart 2019
Doğal ortamları tasvir eden fotogerçekçi tabloları ile bilinen Celmins, zaman zaman soyutlama sınırında gezinen usta ayrıntılarıyla dikkat çekiyor. Sanatçının 25 yıldaki ilk Kuzey Amerika retrospektifi olan sergi, yaklaşık 150 resim, heykel ve çizimi içerecek. Celmins'in ünlü deniz manzaraları, pop etkili tüketim malları resimlerinin yanında yer alacak.

Guangzhou Triennial
Guangdong Museum of Art, Çin
21 Aralık 2018 – 10 Mart 2019
Guangzhou Trienali'nin “As We May Think: Feedforward” başlıklı altıncı edisyonu, teknoloji, makineler ve insanlık ile ilgili fikirleri araştıracak. Trienal, Guangdong Sanat Müzesi'nin müdürü Wang Shaoqiang'ın yanı sıra Philipp Ziegler, Angelique Spaninks ve Zhang Ga’nın küratörlüğünü yaptığı üç bölümlü temalı sergiler ile Esparza, Tomás Saraceno ve Liu Wa’nın arşiv sergisini de içerecek.