En Heyecan Veren Kış Sergileri - 2

10 Aralık 2018

Bu kış gezebileceğiniz dünyanın dört bir yanından en önemli sergilere göz atıyoruz.

"Morag Keil, film, enstalasyon, resim ve çizim gibi farklı ortamlarda çalışarak teknolojik değişimin, markalaşma taktiklerinin ve medya platformlarının günlük hayatımızı nasıl etkilediğini araştırıyor."

Bu sezon, Vija Celmins, Graciela Iturbide, Zilia Sánchez, Judy Chicago, Hans Hofmann ve Margaret Kilgallen gibi usta sanatçıların sergilerinin yanı sıra Kochi-Muziris Bienali ve Guangzhou Trienali gibi uluslararası sergiler sanat dünyasını hareketlendirecek. Aralık ayıyla başladığımız serinin ikincisine Ocak ve Şubat sergileri ile devam ediyoruz.

Margaret Kilgallen, Untitled, 2000, RATIO 3'nin izniyle.

“Margaret Kilgallen: that’s where the beauty is.”
Aspen Art Museum, Colorado
12 Ocak 2019 – 16 Haziran 2019
2001 yılında 33 yaşında hayata veda eden Kilgallen, 1990'larda Amerika'da her türlü kültürlerarası etkinlikten ilham alarak alelade materyallerle hazırlanan çalışmaları ile tanınıyor. Bu retrospektif, 2005'ten bu yana gerçekleşecek Kilgallen'in çalışmalarının en büyük sunumu olarak sanatçının sergi tarihini, baskıcılık tarihi, Amerikan halk sanatı ve feminist teori gibi geniş kapsamlı etkilerini keşfetmek için bir pusula olarak kullanacak.

Graciela Iturbide, ¡México…Quiero Conocerte! (Mexico…I want to get to know you!), Chiapas, Meksika, 1975.  Graciela Iturbide ve Museum of Fine Arts Boston'un izniyle.

“Graciela Iturbide’s Mexico”
Museum of Fine Arts, Boston
19 Ocak 2019 – 12 Mayıs 2019
Iturbide, Meksika'da gözlemlediği zıtlıklara ve uzun zamandır egemen olmuş eski gelenekler ve çağdaş kültür, yaşam ve ölüm gibi karşıt güçlere ve onlarla ilgili ritüellere dikkat çekmekte. Bu sergide, Iturbide'nin kariyerinin farklı dönemlerinden 125 fotoğraf yer alacak. Bunların arasında Meksika'daki yerli halkların belgesel tarzı görüntüleri, Sonora Çölü'ndeki Seri ve Juchitán halkının kadınları da yer alıyor.

Pierre Bonnard, The Fourteenth of July, 1918. 

“Pierre Bonnard: The Colour of Memory”
Tate Modern, Londra
23 Ocak 2019 – 6 Mayıs 2019
2006 yılında New York Times eleştirmeni Michael Kimmelman, Paris’teki Pierre Bonnard retrospektifi için şöyle yazdı, “yüce bir gösteri”. Şimdi Bonnard, Tate Modern'e kalabalıkları doldurmaya hazırlanıyor. Fransız sanatçının kariyerinin yaklaşık 40 yılını kapsayan bu sergi, 100’e yakın eseri sergileyecek ve Bonnard’ın melankolik resimlerinde parlak renklerin ustaca kullanımını vurgulayacak.

Robert Mapplethorpe, Candy Darling, 1973. Robert Mapplethorpe Foundation'ın izniyle.

“Implicit Tensions: Mapplethorpe Now”
Guggenheim Museum, New York
25 Ocak 2019 – 10 Temmuz 2019 ve 24 Temmuz 2019 – 5 Ocak 2020
Robert Mapplethorpe, Getty Center ve LACMA’da olmak üzere Los Angeles'taki iki dönem retrospektifini 2016'da gerçekleştirdi. Bu yıl ise Mapplethorpe serisi New York'a geliyor. Sanatçının, 1989 yılındaki ölümünün 30. yıldönümünde bir saygı duruşu olarak Guggenheim, bir yılı kapsayan iki dönem boyunca, sanatçının işlerine ev sahipliği yapacak.

Morag Keil, passive aggressive, 2016, Eden Eden Berlin'den enstalasyon görüntüsü. Fotoğraf: Henry Trumble. Sanatçının ve Galerie Isabella Bortolozzi'nin izniyle.

Morag Keil
Institute of Contemporary Art, Londra
30 Ocak 2019 – 14 Nisan 2019
İlk büyük kurumsal sergisi olan İskoçyalı sanatçı Morag Keil, hepsi bu sergi için özel olarak yeniden yapılandırılmış bir grup yeni ve mevcut eserini sergileyecek. Keil, film, enstalasyon, resim ve çizim gibi farklı ortamlarda çalışarak teknolojik değişimin, markalaşma taktiklerinin ve medya platformlarının günlük hayatımızı nasıl etkilediğini araştırıyor. Bu sergide, 2016 fantezisi Passive Aggressive'ın yeniden düzenlenmiş bir versiyonu olacak ve teknoloji ve gözetleme arasındaki bulanık sınırlar keşfedilecek.

Kevin Jerome Everson, IFO, 2017, film. Sanatçı, Trilobite-Arts Dac, Picture Palace Pictures ve Institute Of Contemporary Art At The University Of Pennsylvania'nın izniyle.

“Colored People Time: Mundane Futures”
Institute of Contemporary Art, Philadelphia
1 Şubat 2019 – 31 Mart 2019
Üçlü seri “Renkli İnsanlar Zamanı”, köleliğin ve sömürgeciliğin şimdiki ve gelecek yılları nasıl etkilediğini inceliyor. Serinin ilk sergisi olan “Mundane Futures”, Martine Syms, Kevin Jerome Everson, Aria Dean ve Dave McKenzie’nin eserleriyle, siyahi kültürel üretimin geleceğine odaklanacak. Sergide, Syms'ın 21. yüzyıl için yeni bir tür siyahi estetikle ilgili bir metni okuduğu The Mundane Afrofuturist Manifesto (2015) adlı film de yer alacak.

Victor Vasarely, Re.Na II A, 1968. 

“Victor Vasarely: The Sharing of Forms”
Centre Pompidou, Paris
6 Şubat 2019 – 6 Mayıs 2019
Julio Le Parc ve Bridget Riley gibi sanatçıların son dönemdeki önemli sergileri ile Op sanatının ışığı geri döndü. Hareketin büyükbabası olarak kabul edilen Vasarely’nin sonunda Paris’teki ilk retrospektifi geliyor. Sergi, 1930'larda proto-Op deneylerinden başlayarak, Macar doğumlu sanatçının kariyerinin tamamını kapsıyor. Ayrıca, Vasarely’in göz kamaştırıcı soyutlamaları ve dönemdeki reklam ve kitle iletişim araçlarının görünümüne cevap veren 60 ve 70'li yıllardan çalışmalar da segide yer alacak.

Frida Kahlo, Appearances Can Be Deceiving. © 2018 Banco De México Diego Rivera Frida Kahlo Museums Trust, Mexico, D.F. / Artists Rights Society (ARS), New York

“Frida Kahlo: Appearances Can Be Deceiving”
Brooklyn Müzesi, New York
8 Şubat 2019 - 12 Mayıs 2019
On yıl içinde Amerika'da gerçekleşen en büyük Kahlo sergisi için, Brooklyn Müzesi, sanatçının kimliğini dikkatle nasıl tasarladığı üzerinde duruyor. Sergide kıyafetleri, kişisel eşyaları, çağdaş film ve propaganda örnekleri ile müzenin Mesoamerican işletmelerinin eserleri yer alacak. Sergi, 20. yüzyılın ilk yarısında kadın bir sanatçı olmanın karmaşıklığıyla uğraşan Kahlo'nun daha önce hiç görülmemiş yönlerine ışık tutacak.

Zilia Sánchez, Amazonas (Amazons) 1978.

“Zilia Sánchez: Soy Isla (I Am an Island)”
The Phillips Collection, Washington, D.C.
16 Şubat 2019 – 19 Mayıs 2019
2017 Venedik Bienali'nin en önemli eserlerinden biri, Küba doğumlu sanatçı Zilia Sánchez tarafından şekillendirilmiş tuvaldi. Sánchez’in ilk retrospektifi olacak bu sergide kariyerinin farklı dönemlerinden 65 resim, heykel, skeç ve diğer eserler yer alacak. Genellikle metafizik temalarla uğraşan eserleri, Amazonlar ve Antigone gibi mitolojik kadın figürleriyle ilgili geometriler ve görüntüler kullanıyor. Sánchez, çalışmalarını, hem Latin Amerikalı bir sanatçı hem de bir kadın olarak yabancılaşmaya işaret eden terimlerle tartışıyor.

Hans Hofmann, The Vanquished, 1959.  

“Hans Hofmann: The Nature of Abstraction”
Berkeley Art Museum and Pacific Film Archive, California
27 Şubat 2019 – 21 Temmuz 2019
Renk teorisi ve modernist stiller yolunda, Helen Frankenthaler ve Lee Krasner da dahil olmak üzere pek çok New York ressamını, Hofmann olmadan anlamak ve savaş sonrası dönemde Amerikan soyut sanat tarihini hayal etmek imkansızdır. Hofmann'ın, karşıt renklerin ve düzensiz dokuların yan yana yerleştirilmiş renk örnekleri ile yaptığı çalışmaları, öğrencilerininkinden daha az bilinir, bu yüzden bu sergi, Amerikan izleyicileri için Avrupalı teknikleri nasıl dönüştürdüğünü anlamak için yaklaşık 70 çalışmayı bir araya getirecek. Sergi sonbaharda Massachusetts'teki Peabody Essex Müzesi'ne gidecek.