En yeni wellness trendi: Uzatmalı detoks inzivası

15 Kasım 2019

Bir iki haftalık wellness ve detoks inzivaları yerlerini daha uzun süreli hem iş hem de sağlıklı yaşamı birleştiren kaçamaklara bırakıyor.

Birçok merkez en az 21 gün kalmayı zorunlu kılıyor ve çeşitli workshoplar ile katılımcıların wellness konseptini hayatlarının kalanında da uygulamaları için öğretiler sunuluyor.

Yoğun çalışma temposu ve şehir yaşamı çoğu zaman sağlığımızı olumsuz etkiler. Bu açıdan hafta sonları ya da bir iki hafta boyunca wellness ve detoks inzivasına çekilmek, iş stresinden uzaklaşarak uzmanların gözetiminde sakin bir ortamda sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek hem bedenen hem de zihnen tazelenmeyi sağlar.

Fakat bu yıl Singapur’da gerçekleşen Küresel Wellness Zirvesi’nde konuşan Susie Ellis’e göre geleneksel wellness ve detoks inzivaları yerini uzun süreli ve katılımcıların ofisleri ile bağlantılarını kesmek zorunda kalmadıkları inzivalara bırakıyor. Ellis’e göre uzun süreli wellness inzivaları sağlıklı hayat tarzını benimsemek ve hayata geçirmek için de daha faydalı.


Uzun süreli inzivalar, alışılmış wellness programlarından biraz daha farklı. Öncelikle birçok merkez en az 21 gün kalmayı zorunlu kılıyor. Bunun yanı sıra merkezlerde sadece sağlık ve tedavi uygulanmıyor, çeşitli workshoplar ile katılımcıların wellness konseptini hayatlarının kalanında da uygulamaları için öğretiler sunuluyor. WiFi bağlantısı sayesinde, katılımcılar günün belirli saatlerini işleri ile ilgili kararları almaya ve mail cevaplamaya ayırabiliyorlar.


Absolute Sanctuary, Tayland

Merkezin “Hayat tarzı değiştirme programı” olarak adlandırdığı 30 ila 60 güne yayılan wellness programlarında sağlıklı menüler ve tedaviler ile iyi bir yaşama nasıl giriş yapılacağı öğretiliyor. Rehber eğitmenler aracılığı ile hem zihnen hem de beden yenilenen katılımcılar yılda en az bir kere merkeze gelmeyi tercih ediyorlar.

 

Sha Wellness Clinic, İspanya

28 günlük “Life Reset” isimli programları ile İspanya’daki bu merkez oldukça popüler. Merkez yenilenmek isteyenlerden çok hayat tarzını olduğu gibi değiştirmek ve kendisine wellness merkezli bir hayat kurmak isteyenleri ağırlıyor. Çığır açan tıbbi tedavi merkezi de sağlık sorunu yaşayan ve kronik hastalıklardan muzdarip katılımcılara da yardımcı oluyor.


Amatara, Phuket

Uyku İnzivası,” “Stres Tedavisi” ve “Aile Wellness” gibi programları ile öne çıkan Amatara’nın en çok tercih edilen programı ise 30 günlük wellness inzivası. Katılımcıların hayatlarını tamamen değiştirmeyi amaçlayan bu programda beslenmeden egzersize ve ruhani desteğe kadar birçok alanda uzmanlar katılımcılar ile birebir çalışıyor.

 

Vana, Hindistan

Kişisel dönüşümü hedefleyen Vana’nın 21 günlük programı uyku ve stres problemi çekenler için birebir. Misafirlerine medikal tedaviler ve şifalı öğretiler rehberliğinde hizmet sunan merkezi diğerlerinden ayıran ise sosyal medyanın tamamen yasak olması.