Endülüs’te gezmeniz gereken üç kadim kasaba

25 Ekim 2019

İspanya’nın güneyinde tarihi dokusuyla öne çıkan Endülüs’ü kalabalıktan uzakta keşfetmek istiyorsanız rotanızı Sevilla’nın üç tarihi kasabasına çevirin.

Sevilla, Cordoba, Granada ve Malaga güney İspanya ve Endülüs’ü keşfetmek için turistlerin en çok tercih ettikleri destinasyonlardan. Haliyle bu popülarite, Ortaçağ tarihinin bozulmadan korunduğu bu şehirlerin popülasyonunu da oldukça artırmakta. Eğer çılgın kalabalıktan uzakta, gerçek bir Endülüs deneyimi yaşamak istiyorsanız, yapmanız gereken şey bu şehirlerin arasında kalan küçük kasabaları keşfetmek.

Carmona

Sevilla’dan 30 dakika sürüş mesafesi uzaklığında konumlanan Carmona, Endülüs’ün kalanı gibi tarih boyunca Romalılar, Vandallar, Vizigotlar, Araplar ve Hristiyanlar tarafından yönetilmiş. Kasabanın her sokağında da bu medeniyetlerden izler bulmak mümkün. Kasabaya vardığınızda sizi şehrin yüksek duvarları ve gözden kaçması imkânsız olan kapısı karşılıyor. Kapıdan geçtiğinizde ise kendinizi Plaza San Fernando’da buluyorsunuz.

Kasaba Roma döneminde güney İspanya’yı korumak adına bir garnizon görevi görmüş. Halen devam eden kazılarda Roma dönemine ait bir nekropolis ve Arap imparatorluğu döneminde yapılmış birçok yapı keşfedilmiş. Ancak Carmona’yı bölgenin diğer şehir ve kasabalarından ayıran özelliği beyaz renkli kiliseleri, sarayları ve saat kulesi. Kasabanın sokaklarını keşfederken karşılaşacağınız günlük hayatın renkli sahneleri ve güney İspanya’nın kendine özgü yaşam tarzı sizi evinizde hissettirecek.


Carmona’ya gittiğinizde kasabanın tarihini hissetmek istiyorsanız kalmanız gereken yer    Casa-Palacio de Carmona. 17. yüzyılda Peru’yu keşfe çıkıp daha sonra ülkesine dönen ve mimari olarak etkilendiği Güney Amerika ülkesini Carmona’da inşa etmeye başlayan bir mimarın elinden çıkan otel, sizi tarihin derinliklerinde bir yolculuğa çıkaracak.

Kasabayı keşfederken yerel lezzetleri tatmadan da olmaz. Arap esintili Endülüs güveci “alboronía” ve deniz ürünleri ve pirinç ile yapılan “arroz de señorito andaluz” denemeniz gereken lezzetlerden.


Écija

Carmona’nın 55 kilometre doğusunda kalan Sevilla’nın bir diğer kasabası Écija, Roma ve antik Hispanya İmparatorluğu döneminin en yoğun yerlerinden biriymiş. 18. yüzyılda 40 kadar soylu aileye ev sahipliği yapan kasaba “saraylar ve kuleler şehri” olarak da biliniyor. Yaz aylarının çok sıcak geçmesi nedeniyle çok fazla turistin uğramadığı Écija’daki 17 farklı sarayı, göz alıcı kilise ve meydanları rahatça keşfedebilirsiniz.

Mimarisi ile öne çıkan Palacio de los Palma, orijinal mobilyaları ile ziyaretçileri büyülerken Palacio de Peñaflor eğlenceli atmosferi, serin ve bol ışık alan ortamı ile Sevilla sıcağından bir kaçış sunuyor.

Antik Roma kenti Astigi üzerine kurulmuş olan kasaba, 2000 yıl öncesinin ruhunu hala koruyor. Zamanında Roma kentine hayat veren Mısır mermerleri şehrin yıkılışından sonra Hispanya Krallığının mimarisinde kullanılmış. Dünyanın en iyi korunmuş Roma heykellerinden olan Amazona Herida da kasabadaki müzede sergileniyor.

Écija’nın mimarisini ve ruhunu yansıtan otel Domus Astigi, kasabada konaklamak isterseniz ilk tercihiniz olabilir. Bölgenin Mağribi geçmişini yansıtan avlusu ve çeşmeleri duvarları süsleyen mozaikleri ve antik çinileri ile otel Endülüs maceranızın unutulmaz duraklarından birisi olabilir.


Osuna

Écija’nın 35 kilometre güneyinde konumlanan Osuna kasabası geçmişin şanlı günlerinin yadigârı saray kalıntıları, zeytin ağaçları ve meydanları ile çevredeki diğer yerleşim merkezlerine nazaran daha izole olan Osuna Avrupa’nın en güzel saraylarına ve Ortaçağ yapılarına ev sahipliği yapması ile ünlü.


Kasabada Game of Thrones dizisinde de kullanılan Calle San Pedro kalesi, Düklük Sarayı, yer altı mezarları, Encarnación Manastırı ve Roma döneminden kalan nekropolis görülmesi gereken kent simgelerinden.

Geceyi Endülüs’ün bu kendine has kasabasında geçirmek isterseniz de 17. yüzyıldan kalma bir binada hizmet veren otel La Casona de Calderón’u tercih edebilirsiniz. Bir müze olarak da sayılabilecek olan otel misafirlerine elegan, sıcak ve romantik bir gece vadediyor.