Erdem, Sonbahar 2022 RTW Koleksiyonunu Tanıttı

28 Şubat 2022

Erdem, Sonbahar 2022 RTW koleksiyonu için hazırladığı sıra dışı tasarımlarıyla bugüne kadarki en ilgi çekici koleksiyonunu tanıttı.

Elbiselerin farklı formlara büründüğü, paçalardan sarkan iplerin örümcek ağı gibi bilekleri saran püsküllere dönüştüğü ilginç anlara sahne olan defilede, 1930’lardan ilham alındı. Tasarımcılar, Berlin’in gelişmekte olan kültürel ruhuyla özdeşleşen bir grup kadından yola çıkarak Sonbahar 2022 RTW koleksiyonuna hayat verdi.


Ressam Jeanne Mammen ve Elfriede Lohse-Wächtler; dansçı Anita Berber ve Valeska Gert; ve çalışmaları hali hazırda erkek koleksiyonuna ilham kaynağı olan fotoğrafçı Madame d'Or’un yer aldığı beş kişilik grup, yıllar önce Berlin’de ses getirirken aynı şekilde bu defileye de damga vurdu.


“Non-binary” ve “akışkan cinsiyet” gibi terimlerin kelime dağarcığımıza eklenmesinden yaklaşık bir asır önce, kadın sanatçılar korkutucu savaş kasvetinin ve aşırı muhafazakarlığın ortasında kılık değiştirerek Almanya'da cesur açılımlar yapmışlardı. Markanın kurucusu Erdem Moralıoğlu, yeni koleksiyonu ile geçmişe ait bu çok özel tavırdan yola çıkarak çağdaş bir yorum yaratmayı amaçladı.


Defile, mekan seçiminden tasarımlara, her bir detay dikkat çeken ögelerle güçlendirilerek yeniden yorumlanan bir çekicilik algısı üzerine odaklandı. İpleri çözülen jakarlı elbiseler, üzeri çivilerle kaplanmış etekli takımlar, farklı formlara evrilen şeffaf siyah elbiseler… Tüm koleksiyon, referans alınan dönemin sosyo-politik ruhuna uygun bir şekilde tasarlanırken defile, büyük etki uyandıran bir tiyatro atmosferine ev sahipliği yaptı.