Erdem Sonbahar/Kış 2022 Koleksiyonu

05 Eylül 2022

Erdem Sonbahar/Kış 2022 koleksiyonu 1 Eylül itibariyle online’da ve ERDEM mağazalarında sunuldu.

Erdem Moralıoğlu, Londra West End’de sahnelenen bir kabare ile Londra'nın yeni özgürlük havasını yakalamaya çalışarak terk edilme, yıkılma ve sınırları ortadan kaldırma hissini iletmeyi amaçlayan bir koleksiyon sergiledi.
İki dünya savaşı arasında bir grup sıra dışı kadın sanatçı ve fotoğrafçıdan ilham alarak ve onları kendi kıyafetleriyle bir gece kulübünde yüzerken hayal ederek tasarlanan koleksiyonun defilesinde piyanist Annie Yim, Philip Glass'ın eserlerine Sadler's Wells’deki karanlık podyumda hayat verdi.
Modellerin bir kısmı, yürürken takırdayan payetli, taş döşeli elbiseler veya Fortuny'nin tasarımlarını anımsatan ışıltılı stiller içinde dolaştı. Diğer modeller ise, şişme paltoları ve siyah-beyaz rozetlerden yapılmış uzun elbiseleri ile canlı buketleri andırıyordu. Moralıoğlu ayrıca kadın modellere düğümlü dokuda takım elbise ya da çıtçıtlarla süslenmiş özel dikim gri renk erkek takımları giydirdi.
Moralıoğlu bir röportajında, “Cinsiyet akışkanlığı ile oynamayı, feminen ve maskülenliğin uç noktalarının bir araya getirmeyi” ve bir kadın bedeninde erkek silüetlerinin nasıl form aldığını görmeyi sevdiğini dile getirmişti. Erdem, en yeni koleksiyonu ile de bu yaklaşımını yansıtmayı amaçlıyor.