Erdem ve De Gournay’dan renkli iş birliği

07 Mart 2020

Modacı Erdem Moralıoğlu ve duvar kâğıdı üreticisi De Gournay’ın birlikte hazırladığı göz alıcı koleksiyon ile bahar çiçekleri hem evinizi hem de gardırobunuzu renklendirecek.

Türk asıllı İngiliz moda tasarımcısı Erdem Moralıoğlu’nun Çin sanatından esinlenen chinoiserie’in en büyük takipçilerinden birisi olduğunu tasarımcının koleksiyonlarından gözlemleyebilirsiniz. Bir zamanlar Çin imparatorlarının kıyafetlerini ve sarayın duvarlarını ve süsleyen renkli bahar çiçeklerine koleksiyonlarında sık sık yer veren Moralıoğlu’nun artık ikonikleşen çiçek desenleri 2018 yılındaki ilkbahar/Yaz koleksiyonunun ardında el boyaması duvar kağıtları üreten De Gournay’ın yaratıcısı Hannah Cecil Gurney de ilgisini çekmiş.Moralıoğlu’nun desenlerinden oldukça etkilenen Gurney, İngiliz tasarımcının kapısını bir ortaklık fikri ile çalmış ve sonuç hem evinize hem de gardırobunuza renk getirecek bir koleksiyon olmuş. Moralıoğlu’nun çiçek desenlerinden esinlenen De Gourney koleksiyon için üç farklı el boyaması duvar kâğıdı üretmiş. Açık renk arka planı ile öne çıkan tasarım Net-a-Porter’e özel olarak üretilirken lacivert arka planlı tasarım Bergdorf Goodman ve siyah arka planlı olan tasarım ise Moralıoğlu’nn South Audley Street’te bulunan mağazası için üretilmiş. İlk olarak bu lokasyonlarda görücüye çıkan koleksiyon 19 Mart itibari ile online satışta herkese açık olacak.Her paneli 91.5cm x 150cm-350 santimetre ölçülerinde olan duvar kağıtlarının yapımı ortalama 120 saat sürüyor. Sulu boya ile De Gourney’in Şangay’daki stüdyosunda boyanan duvar kağıtları yılda dört farklı koleksiyon tasarlayan Moralıoğlu için de moda dünyasının hızlı dünyasından uzaklaşma ve farklı bir alana yoğunlaşma fırsatı sağlamış tasarımcıya. Kağıtlara ilham veren çiçek desenleri ise yine Çin İmparatorluğu’nun bahçelerine ve sanatına renk veren çiçeklerden seçilmiş. “Koleksiyonun en güzel tarafı bundan 300 yıl önce de evleri süsleyebilecek güzellikte olması,” diyen Moralıoğlu kullanılan renklerin ise koleksiyona modern bir bakış açısı kattığı düşüncesinde.


De Gourney ile iş birliğinden doğan elbiseler ise yine ortaya çıkan duvar kağıdı desenlerinden etkileniyor. Aurelio ve Oleanna isimli iki Erdem imzalı elbise Net-a-Porter’in web sitesinde moda severler ile buluşuyor.