Erkek Dolabında Yükselen Değer KİMONO

26 Ocak 2017

Hafif, rahat, sade, şık ve kayıtsız kalması zor.

Birkaç sezon evvel erkek moda haftalarında podyuma çıkan kimonoların, son dönemde kullanımı daha da arttı, vitrinleri doldurdu ve stil sahibi aktörlerin yeni üniformasına dönüştü.

Kimono’nun Japonca sözlüğündeki karşılığı: “giyilen şey”. Yani: Japonların gözünde, herhangi bir ‘giysi’ kadar genel bir kavram ve Japonya'ya özgü milli bir kıyafet. Batı toplumlarında sabahlık olarak kullanılması bu giysinin bir yorumlanış biçiminden ibaret.
Birkaç sezon evvel erkek moda haftalarında soyut denemelerle podyuma çıkan kimonoların, son dönemde kullanımı iyice arttı, vitrinleri doldurdu ve stil sahibi aktörlerin yeni üniformasına dönüştü.

Kimono görünümlü spor ceketlerin, gömleklerin, hatta önü açık tişörtlerin bu kadar yaygınlaşmasında rol oynayan birkaç kilit isim var. Japon tasarımcı Hiroki Nakamura’nın 2000 yılı başında lanse ettiği yenilikçi, Japon esintili markası Visvim bunların başını çekiyor. Geleneksel Japon kumaşını, giyim-kuşam anlayışını, yıkayarak yıpratma gibi modern tekniklerle yeniden yorumlayan Nakamura, bir dönem kırsal kesim çalışanlarının üniforması olarak bilinen kimononun formunu değiştirdi, bambaşka bir havaya soktu.

Çağdaş bir adaptasyon süreciyle birlikte kimonoya asi dokunuşlarla daha maskülen, daha cesur bir hava getiren bir isim de Ümit Benan. ‘Tokyo Günlükleri’ koleksiyonunda modern Japon sokak stiliyle geleneksel dövüş sanatlarını dramatik bir tavırla harmanlayan Benan’ın deri kimono ceketleri, düğmesiz ve bol döküm gömlekleri şimdiden ‘koleksiyonluk parça’ statüsüne erişti. Paralel dönemde çıkan Rick Owens’ın heyecanlı tasarımları, Tim Soar’un geleneğe sadık kalıp ipek kumaş ve bol renk kullanarak tamamladığı koleksiyonları kimono kültürünün kapsama alanını genişletti.

Ana akımda boy gösterecek kadar popülerleşmesiniyse bir terzi&aktör dostluğuna borçlu. Söz konusu terzinin Londra’nın “yumuşak güç”lerinden, Vogue’a göre dünyanın en stil sahibi erkeklerin ortak noktası Timothy Everest olması sürpriz değil. Uzakdoğu kültürüne düşkünlüğüyle bilinen Everest, sadık müşterisi/dostu Ralph Fiennes’ın ricası üzerine, vintage kokan, mat kumaş kullanılarak yapılan, el kesimi, kimono esintili bir spor ceket tasarlar. Kimono akımının Hollywood’a sıçramasıyla da söz konusu akım artık ‘resmiyet’ kazanır.

Kimono için 5 adres:

Rick Owens

Tim Soar

Timothy Everest

Umit Benan

Visvim