Eski yatlar gelişmiş teknoloji ile hayata dönüyor

29 Ağustos 2019

Yat restoratörü Younique, eskiyen ama özgür ruhunu kaybetmeyen klasik yatları teknolojik dokunuşlar ile 21. yüzyıla adapte ediyor.

Klasik otomobiller ve motosikletler ufak bir restorasyon ile sahiplerine yıllar sonra bile muhteşem bir sürüş keyfi yaşatabiliyor. Denizin vazgeçilmezleri olan yatlar da artık restorasyon ve teknolojik eklemeler ile bir zamanlar hükmettikleri denizlere geri dönebilecekler. 

Yat restoratörü denince akla gelen ilk isimlerden bir olan Younique, çıkardığı işler ile sadece yat meraklılarının değil gören herkesin beğenisini kazanıyor. Hollanda merkezli şirketin genç kurucuları Egbert Wattel ve Peter Melchers, geçmişin klasiklerinden ziyade daha yakın geçmişte üretilmiş ve artık iskelelerden çekilmiş botlara odaklanıyorlar. 


Modern teknikler ve materyaller ile yenilenen yatların orijinalliğinin bozulmamasına özen gösteriliyor. Son teknoloji harikası araç ve gereçlerle de desteklenen renovasyon sonucu ortaya çıkan yat, bir sanat eserinden farksız oluyor. Younique sayesinde klasik yat sahipleri modern denizciliğin nimetlerinden yararlanırken eskinin ihtişamının keyfini çıkartabiliyorlar.


İkilinin en yeni işlerinden biri Zephyr isimli 1939’da suya indirilmiş, 49 feet uzunluğundaki bir motor yat. 18 aya yayılan restorasyon süreci boyunca Younique ekibi, Hollandalı sahibi ile birlikte Zephyr’i modern dünyaya geri döndürmek için uğraş vermişler. Birçok restoratörün seve seve talip olacağı bu iş için oldukça zaman ve emek harcayan Wattel ve Melchers günün sonunda bu eski motor yatı 1930’ların estetik anlayışına sadık kalarak yeniden denize indirmeyi başarmışlar. 


Younique restorasyon sürecince komisyon üzerinden çalışıyor. Restorasyonun çizim aşamasından yapım aşamasına kadar yat sahipleri ile her konuda masada oturan ve müşterinin isteklerini ön planda tutan Wattel and Melchers, 50 feet’lik bir yelkenlinin restorasyonuna ortalama 750 bin ile 1.3 milyon euro arasında fiyat biçerken aynı klasmanda bir motor yatın restorasyonunun ise 500 ila 800 bin euro arasında bir rakama malolduğunu belirtiyorlar.