Eşsiz Bir Yemek Daveti

27 Mart 2018

Lizbon’un halihazırda dikkat çekici olan yemek sahnesi, Nisan ayında bir adım daha öteye geçiyor.

“Bilboa yakınındaki Azurmendi restoranının Michelin yıldızlı şefi Eneko Atxa, São Paolo restoranı DOM’un şefi Alex Atala, Cote d’Azur’daki Mirazur’un Mauro Colagreco’su, Ritz otelinin şefi Pascal Meynard, tatlı uzmanı Fabian Nguyen ve şarap uzmanı Gabriela Marques, 20 misafire eşsiz bir yemek ziyafeti hazırlayacaklar.”

Michelin yıldızlı, dramatik dokunuşlu bir yemek hayal edin ama Lizbon Ritz’de… Dünyanın en iyi şeflerini bir araya getirecek olan niş yemek festivali, hem müthiş lezzetlere hem de avangart ve teatral mizansenlere ev sahipliği yapacak.

Lizbon’un halihazırda dikkat çekici olan yemek sahnesi, Nisan ayında bir adım daha öteye geçiyor. Aslında Lizbon’da birkaç yıldır devam eden ve Nisan ayında gerçekleşen, genç şeflerin şehrin en iyi lezzetlerini ortaya çıkardığı Sangue na Guelra (Blood ’n’ Guts) yemek festivali bu defa, Four Seasons Hotel Ritz’in 10’uncu katında gerçekleşecek.

Paulo Barata ve Ana Músico’nun küratörlüğünü üstlendiği Sangue na Guelra, Nisan - Ekim arasında gerçekleşecek. Festivalde misafirler kişi başı 550 Euro ödeyerek, daha önce deneyimlemedikleri bir yemek olayına dahil olacaklar, üstelik Ritz’in Başkan Suitinde... Bilboa yakınındaki Azurmendi restoranının Michelin yıldızlı şefi Eneko Atxa, iki yıldızlı São Paolo restoranı DOM’un şefi Alex Atala, iki yıldızlı Cote d’Azur’daki Mirazur’un Mauro Colagreco’su, otelin şefi Pascal Meynard, tatlı uzmanı Fabian Nguyen ve şarap uzmanı Gabriela Marques, 20 misafire eşsiz bir yemek ziyafeti hazırlayacaklar.

Peki her şey nasıl gerçekleşecek? Bu özel davet için otele gelenler, resepsiyona uğrayacaklar ve verilen anahtarla 10’uncu kattaki ‘başkan süitine’ çıkacaklar. Odaya girdiklerinde onları ödüllü dansçı ve koreograf Alice Joana Gonçalves, kitabını okurken yatağın üzerinde uzanır bir halde karşılıyor olacak. Sonra okuduğu kitabı bir kenara bırakacak ve muhteşem yemek masasının yer aldığı odanın kapılarını açacak. Misafirlerin karşısına çıkacak olan manzara mı daha çarpıcı yoksa yemekler mi, en iyisi bir bilet ayırtın ve buna siz karar verin.