Etel Adnan’ın ardından

19 Kasım 2021

İzmirli Rum bir anne ve Şamlı Osmanlı subayı bir babanın çocuğu olarak 1925 yılında Beyrut’ta doğan ressam, yazar ve şair Etel Adnan, 96 yaşında Paris'te hayatını kaybetti.

İzmirli Rum bir anne ve Şamlı Osmanlı subayı bir babanın çocuğu olarak 1925'te Lübnan'ın Beyrut kentinde dünyaya gelen Adnan, 1960'ların başında resim yapmaya başladı. Paris Sorbonne Üniversitesi'nde felsefe okuduktan sonra 1955'te Amerika'ya taşındı ve eğitimini California Berkeley Üniversitesi’nde ve Harvard Üniversitesi'nde sürdürdü.


Üç yıl sonra, California Dominik Üniversitesi'nde sanat ve estetik felsefesi öğretmek için California'ya yerleşme kararı aldı. California'ya taşındığında etrafındaki doğal ortamı resmetmeye başlayan sanatçı için resim sanatı, engin yaratıcı yeteneklerinin yalnızca bir yönünü temsil ediyor. Adnan, 2012'de Almanya'nın Kassel kentindeki Documenta 13'te çalışmalarını sergiledi ve sonraki yıllarda, eserleri Londra ve San Francisco’daki uluslararası galerilerde çeşitli solo sergilere konu oldu. 

Guggenheim New York'ta 10 Ocak 2022'ye kadar devam edecek olan son sergisi Light’s New Measure, Adnan'ın olağanüstü yaratıcı ve entelektüel vizyonunu ortaya çıkarıyor. 


Bir tarafta doğal dünyanın güzelliğini yakalarken, diğer yanda sosyal adaletsizliği tarihe kaydetmek için sarsılmaz bir bağlılık gösteren Etel Adnan, her zaman etrafında olanları işlerinde yer veren bir sanatçıydı. Zengin kültürel geçmişi, sanat ile yazı ve insanlık ile doğa arasında güçlü bir diyalog yaratmak için kültürlere ve disiplinlere meydan okuyan işler yaratmasını sağladı.