Etiyopya’nın geleneksel zanaatı Lemlem’de hayat buluyor

13 Aralık 2019

Etiyopyalı süper model Liya Kebede ülkesinin yok olmak üzere olan dokuma işçiliğini doğa dostu markası Lemlem ile yeniden canlandırıyor.

41 yaşındaki Liya Kebede, 18 yaşından beri Tom Ford ve Gucci gibi modaevlerinin podyumlarının aranan yüzlerinden birisi. Moda dünyasındaki bu başarısını insanlara iyilik yapmak için kullanan Kebede, Dünya Sağlık Örgütü’nün iyi niyet elçisi ve ülkesinde anne ve çocuk sağlığına adanmış bir vakfının da temsilcisi.


Dünyanın her yerini gezen Kebede, her ne kadar Londra’da yaşasa da ülkesi ile bağını hiçbir zaman koparmamış bir isim. Etiyopya halkına ve kültürüne oldukça bağlı olan Kebede hem ülkesinde istihdam sağlamak hem de Etiyopya’nın seri üretimin gölgesi altında yok olma tehlikesi bulunan dokumacılığı ve geleneksel zanaatkarlığı desteklemek için kurduğu markası Lemlem ile lüks modanın doğa dostu olabileceğini kanıtlıyor.


Merkezi Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da olan Lemlem ülkenin geçmişi çok eskiye dayanan dokumacılık zanaatına adanmış bir marka. Etiyopya’nın geleneksel kıyafeti habesha kemis’in üretildiği teknik ile tasarımlara hayat veren Lemlem ülkede üretilen doğal ipliğin yanında doğal yünü de koleksiyonlarında kullanıyor. Kullanılan teknik ve materyaller Kebede’ye zaman zaman tasarımlarında zorluk çıkarsa da yaratıcılığına başvuran süper model Lemlem’in ruhunu da bu yaratıcılığına borçlu.


Kebede, doğup büyüdüğü şehir olan Addis Ababa'da bir Fransız menajer tarafından keşfedilip modellik yapmaya başladığında yalnızca 15 yaşındaydı. Eğitimini tamamladıktan sonra Paris'e taşındığında Tom Ford'un dikkatini çekerek Gucci'nin reklam kampanyasında yer aldı. Sonra da Yves Saint Laurent kampanya fotoğraflarını süsledi. Sayısız dergi için yaptığı kapak çekimlerinden sonra 2003 yılında Estée Lauder'in yüzü oldu. Bunu 2011'de L'Oréal marka elçiliği izledi.

Bugünlerde WHO’daki görevine ve markası Lemlem’e yoğunlaşan model, önümüzdeki günlerde de yeni mayo ve bikini koleksiyonunu dünyaya tanıtmak için gün sayıyor. Özünü Lemlem’in modaya bakışından alan koleksiyon rahatlığı öne çıkarırken tasarımları ile de benzerlerinden bir adım öne çıkmayı başarıyor. 

Addis Ababa’da 50 kişilik bir üretim atölyesinde macerasına başlayan Lemlem bugün beş Afrika ülkesinde, 250 zanaatkarla üretim yapıyor. Kebede’nin günlük stilinden ilham aldığı Lemlem, el sanatlarının lüks giyimde de yeri olduğunu kanıtlar nitelikte bir marka.