#EvdeKal: Evde çalışma ortamını hazırlamak

28 Mart 2020

Birçokları için evde çalışmak yeni bir kavram. Ofis ortamını ev sıcaklığına taşımak ise sanıldığından daha kolay.

Sosyal mesafe son haftalarda en önemli gündemimiz. Özellikle ofis ortamında çalışan birçok kişi çalışma alanlarını evlerine taşıdılar. Evden çalışmak ilk başta her ne kadar cazip gelse de çalışma ortamını düzenlemediğiniz halde veriminizin düşmesi kaçınılmaz. Doğru taktik ve dekorasyon önerileri ile evde geçireceğiniz günleri hayalinizdeki ofisi kurarak değerlendirebilirsiniz.


Mekân seçimi

Ofislerde her zaman çalışma ortamımızı kendimiz seçemiyoruz ama evden çalışırken durum tam tersi. “Home ofis” çalışmaya başlamanın ilk kuralı kendinize bir çalışma alanı belirlemek. Tercihen bir odanın çalışmaya ayrılması en ideal olanıdır fakat evde çalışmak için ayırabileceğiniz boş bir oda yoksa hiç sorun değil. İlk yapmanız geren evin en çok ışık alan yerini seçmek. Doğal ışığın çok olduğu alanlarda kişi kendini daha dinç hissetmenize ve verimliliğinizin artmasına yardımcı olur.
Mobilya seçimi

Eğer çalışma alanınız için mobilya alacaksanız önceliğiniz ergonomik tasarımlar olmalı. Oturarak bilgisayar başında uzun saatler geçireceğinizi göz önüne alarak seçeceğiniz mobilyalar ile kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Dikkat dağıtmaması amacıyla da çalışma alanınızın sade olması eşit derecede önemli. Bu nedenle hem tercih edeceğiniz mobilyalarda hem de dekoratif ürünlerde olabildiğince sade tasarımlara sahip ve yeterli sayıda ürün almalısınız. Ayrıca çalışma alanınızda fazla canlı renkler kullanmaktan kaçınmanız da önemli bir nokta.Dekorasyon

Dikkat dağınıklığını önlemek ve rahatlık odaklı bir çalışma alanı oluşturmak için mobilyaların sadeliği önemli fakat bu kimliği olmayan bir alanda çalışmak zorunda olduğunuz anlamına da gelmiyor. Evde çalıştığınızı size hatırlatacak birkaç küçük dokunuş sizin hem daha motive olmanızı hem de evden çalışma keyfini maksimuma çıkarmanızı sağlayabilir. Örneğin çalışma alanına bir kitaplık koymanız ve sevdiklerinizin fotoğraflarını masanıza koymanız sizi bir hayli teşvik edebilir. Duvara asacağınız birkaç tablo ile çalışma alanınıza sanat dokunuşu getirmeyi de unutmayın.

 

Düzen

Ev ortamının rahatlığı her ne kadar bir avantaj olarak gözükse de dezavantajları da mevcut. Bunların başında da dikkat dağınıklığı geliyor. Öncelikle çalışma ortamınız için özel bir oda ayıramıyorsanız çalışma alanınızın televizyon ve benzeri aletlerden uzak olduğuna emin olun. Masa düzeni de burada bir hayli önemli bir faktör. Hem verimliliğinizi artırmak hem de dikkat dağınıklığının önüne geçmek için masanızın üzerinde gereksiz hiçbir dağınıklığın bulunmadığına emin olun.
Peki evde çalışırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle ne kadar ofise gitmek zorunda olmasanız da çalışma ortamına girdiğinizi unutmayın. Bu sebeple bir disiplin oluşturmak adına çalışma alanınıza pijamalarınız ile girmek yerine rahat ev kıyafetlerini tercih edebilirsiniz. Aynı saatte kalkmak ve bir rutin edinmek de düzenli bir çalışma ortamı kurmanıza yardımcı olacaktır. İşlerinizi daha planlı yürütmek için bir not defteri edinmeniz de iyi bir fikir olabilir. Bu defter hem işlerinizi takip etmek hem de aklınıza bir fikir geldiğinde not almak için kullanabilirsiniz.