Evinizin konforunda uluslararası uzay istasyonunu gezin

09 Haziran 2020

Artık onlarca yıl süren zorlu çalışma ve eğitim olmadan uzaya seyahat etmeniz mümkün.

COVID-19 salgını, hayalini kurduğunuz iddialı yaz tatili planlarını kısıtlamış olabilir. Ancak devreye Google girdiğinde, durum böyle olmak zorunda değil. İnternet devi, bu yaz sizi uzaya götürmek istiyor.

Google Arts & Culture, geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) 360 derecelik sanal turunu erişime açtı. Google’ın Sokak Görünümü teknolojisinden yararlanan tur, normalde gerektirecek onlarca yıl süren sıkı çalışma ve hazırlık olmadan 21 yaşındaki uzay istasyonunun her bir köşesini keşfetmenizi sağlıyor.


Uzay istasyonunda süzülme hissini yaşamayacak olsanız da, Google’ın dijital sergisi SpaceX ve NASA’nın geçtiğimiz haftalardan yapılan başarılı uçuşundan sonra büyük ilgi çekeceğe benziyor. Turda, ISS’nin uzun ve dolambaçlı tünellerinden herhangi birine inebilir ve ekipmanlarla dolu odalarına bakabilirsiniz. Hatta mürettebat bölümlerine göz atabilir ve astronotların bazı kişisel eşyalarını görebilirsiniz.


Turun yanı sıra Google, eğlenceli ve eğitici bir ISS temalı bilgilendirme programı da sunuyor. Özellikle genç turistleri hedef alan sunum, istasyondaki yaşamın nasıl olduğunu gösteriyor. Misafir astronotların ne yediği ve nasıl yediği, Dünya'nın yörüngesinde sıfır yerçekiminin bedenleri üzerindeki etkisine kadar her şeyi kapsıyor.

Elbette, sanal seyahat ilgi alanlarınız daha çok Dünya ile sınırlıysa, platformda göz atmanız için çok fazla içerik mevcut. Google Arts & Culture, dünyanın çeşitli yerlerindeki milli park ve müzelere sayısız sanal turistik tur olanakları da sağlıyor.