Expo 2030 için 'Solar Paneller Çiftliği' Projesi

20 Ocak 2023

2030'da yapılacak Expo için İtalya, 'Dünyanın en büyük solar paneller çiftliği' olacak bir proje hazırladı.

2030 bugünden bakınca çok yakın olmayan gelecekteki bir tarih gibi gelse de aynı yedi sene, büyük projeler için ancak yeterli zamanı sunuyor. 2030’da yapılacak EXPO için çalışma ve sunumların şimdiden başlaması bu bağlamda tam da zamanında. İtalya’nın Torino merkezli önemli mimarlık ofislerinden Carlo Ratti Associates’in EXPO’ya ev sahipliği yapacak şehirler listesinde olan Roma için önermesi ise solar paneller üzerinden oldu.


Ratti’nin mimar Italo Rota ve şehir planlamacısı Richard Burdett ile birlikte geliştirdiği proje, ‘Dünyanın en büyük solar panel çiftliği’ olma hedefiyle yola çıkıyor. Mozaik formlu bir akışta planlanan ve yenilenebilir enerji üzerine kurulu doğa dostu proje, enerjilerin katılımcı ülkeler arasındaki paylaşımını üstlenirken şehirlerin geliştirilmesi adına yeni bir model de sunuyor. Carlo Ratti’den dinleyelim: ‘EXPO 2030 Roma’da kolektif şehir yaratımını, enerji üretim ve tüketimlerinin ülkeler arasında paylaştırıldığı yeni stratejileri tanımlamak istiyoruz. Roma’nın Tor Vegata bölgesinde kurmayı planladığımız solar paneller, Expo’ya katılacak her ülkenin dahil olup içinden pay sahibi olacağı, gün içinde açılıp kapanabilecek çoklu panellerden oluşacak. Enerjiyi sağaltıp dönüştürmesinin yanında, ziyaretçilere de gezebilecekleri alternatif bir alan sunacak Expo Solar Park adlı projeyi, mozaik formunda kurgulayacağız. Bu alan, yalnızca içinde bulunduğu bölgeyi kalkındırmakla kalmayıp, havadaki karbondioksit oranını da büyük ölçüde nötralize edecek.’ 


150 bin metrekare genişliğinde bir alana yayılması planlanan Expo Solar Park, dünyada bir şehrin merkezinde yer alan ve gezilebilir en büyük güneş paneli alanı olmayı hedefliyor. Stüdyonun Roma adına sunduğu proje, 'The City', 'The Boulevard' ve 'The Park' olmak üzere üç ana bölgeden oluşacak.  İçinde ayrı temalarda beş ana pavilyon barındıracak paneller çiftliği, Expo’dan sonra da farklı amaçlarla, istihdam sağlamak üzere kullanılmaya devam edecek.