Eylül’de Sanat Başkadır

01 Eylül 2018

Bir nevi sezon açılıyor haberi bu... İstanbul’a dair büyük sanat etkinliklerinin dışında kaçırılmaması gereken sergilere göz atın.

"Conrad Bodman’ın küratörlüğünü üstlendiği “Akışkan Bedenler” sergisi, Universal Everything’in insan biçimine duyduğu ilgiyi, bireyin karakteristik özellikleri ve davranışları üzerinden ele alıyor."


ARKAS Koleksiyonunda Post-Empresyonizm
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi yeni sezon sergi programı “ARKAS Koleksiyonunda Post-Empresyonizm” isimli sergiyle başlayacak. Post-Empresyonistler yenilikçi yaklaşımlarıyla, klasik resim anlayışından 20. yüzyıl modern resim anlayışına geçişin kilit figürlerinden. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ise Post-Empresyonistler’i Arkas Koleksiyonu’ndan bir seçki ile ziyaretçilere sunacak. “ARKAS Koleksiyonunda Post-Empresyonizm”, 13 Eylül - 6 Kasım tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nda görülebilecek.

SPOT.TER’de Sonbahar Dönemi Başlıyor
POT Projects’in üyelik platformu SPOT.TER’ın Sonbahar 2018 dönemi etkinlikleri 14 Eylül 2018 - 15 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek. Yeni dönemin içeriğinde seminerler, özel koleksiyon gezileri, sanatçı atölyesi ziyaretleri ve galeri turları gibi pek çok etkinlik bulunuyor. Pek çok üyelik paketi bulunan SPOT.TER, üyeleri ya da üyelik hakkında bilgi almak isteyen sanatseverleri yeni mekânı olan Juma Art Karaköy’de ağırlayacak.

Deranged
GAMA Art Galeri, 2018 – 2019 sergi sezonuna, ünlü fotoğraf sanatçısı Can Sarıçoban’ın “Deranged” isimli solo sergisiyle merhaba diyor. 30 Ağustos’ta sanatseverle ile buluşacak olan “Deranged” sergisi, 13 Eylül 2018’e kadar, pazar ve pazartesi günleri dışında, 12.00 - 19.00 saat aralığında GAMA Art Galeri’de ziyaret edilebilecek.

Akışkan Bedenler ve Üvercinka
Borusan Contemporary yeni sezona “Akışkan Bedenler” ve “Üvercinka” isimli iki yeni sergiyle “merhaba” diyecek. Universal Everything’in insan biçimine duyduğu ilgiyi, bireyin karakteristik özellikleri ve davranışları üzerinden ele alan “Akışkan Bedenler” sergisinin küratörlüğünü Conrad Bodman üstleniyor. “Üvercinka” sergisi ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan eserleri Cemal Süreya’dan ilham alarak yorumluyor. Sergiler 15 Eylül 2018 - 17 Şubat 2019 tarihleri arasında hafta sonları görülebilecek.

Envanter
Erdal İnci, Çağrı Taşkın ve Serkan Kaptan’ın oluşturduğu sanatçı inisiyatifi Oddviz’in solo sergisi “Envanter”, 11 Eylül’de Art On İstanbul’da açılacak. Sergi Oddviz’in İstanbul, Berlin, Venedik ve New York’ta fotogrametri tekniği ile görüntülediği sokak mobilyaları, heykeller ve bina cepheleriyle kurguladığı kompozisyonlardan oluşuyor. “Envanter” 20 Ekim’e dek Art On İstanbul’da ziyaret edilebilecek.

Ana Görsel: Kabileler 2018 Tek kanallı animasyon video, stereo ses. Yaratıcı Direktör: Matt Pyke, Mike Hughes, Animasyon: Chris Perry, Ses Tasarımcısı: Simon Pyke (Freefarm), Kıdemli Yapımcı: Greg Povey, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu.