Falcon 6X: Kıtalararası konforlu uçuşun yeni adı

14 Haziran 2019

Dassault Aviation’ın yeni özel jeti Falcon 6X geniş kabini ve güçlü motoru ile kıtalararası seyahatlerinizin vazgeçilmezi olacak.

Bir süredir Fransız uçak üreticisi Dassault’un yeni bir tür özel jet prototipi üzerinde çalışıldığı konuşuluyordu. Geçtiğimiz hafta ise yeni modelin fotoğrafları ve ismi yayınlandı: Falcon 6X.

Dassault bir süredir üzerinde çalıştığı Falcon 5X modelini motor arızası nedeniyle bir türlü devreye sokamamıştı. Bu modelden vazgeçen uçak üreticisi gözünü daha çok başarı vadeden modeli Falcon 6X’e dikti ve dizaynı mükemmelleştirmek için kolları sıvadı.


Falcon 6X’in özellikleri ile şimdiden iş jeti pazarına yeni bir kabin konsepti getireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Kabin yüksekliği 1.98, eni de 2.58 metre olan uçak, yolcularına yüksek konfor standartları sunacak. Menzili 10.175 kilometre olarak planlanan uçak, iş adamlarına Los Angeles’tan Cenevre’ye, Pekin’den San Francisco’ya kadar kısacası kıtalararası uzun uçuş imkânı sunabilecek.

Yayınlanan planlara bakılırsa Falcon 6X 16 yolcuyu rahat bir şekilde üç farklı seyahat alanında ağırlayabilecek. 29 adet penceresi ile de misafirlerine doğal ışıkla yolculuğun keyfini yaşatacak.