Fendi romantizmi

14 Şubat 2020

İtalyan modaevinin 2020 İlkbahar-Yaz koleksiyonu ilhamını doğanın yeniden doğuşundan ve romantizmden alıyor.

İtalyan modaevi Fendi’nin kreatif direktörü Silvia Venturini Fendi, Akdeniz’in yakıcı güneşinin altında doğanın yeniden doğuşunu ve İtalyan romantizmini markanın İlkbahar-Yaz koleksiyonuna taşıyor. Fendi’nin asi, dinamik ve ikonik siluetleri yeniden yorumlanarak antik Roma villalarının teraslarında yeniden hayata dönüyor.

Cesur renkler, parlak materyaller, karmaşık ama düzenli dokuların dikkat çektiği koleksiyonda ilkbaharın vazgeçilmez elbise ve eteklerine yer verildiği kadar birbiri ile çelişen fakat bu kaosta uyumu yakalayabilen keten takım elbiseler ve yılan derisi bluzlar ile keten şortların yarattığı sıra dışı ama muhteşem uyuma sahip kombinler dikkat çekiyor. Fendi’nin ikonik Peekaboo ve Baguette çantalarının yanı sıra yeni Fendi Rome Tote çantası da ilkbahar renklerinde yeni sezonda markanın öne çıkan aksesuarları arasında yer alıyor.


Modeller Adut Akech, Jing Wen ve Rianne Van Rompaey ile birlikte çalışılan koleksiyonun çekimlerini ise İngiliz moda fotoğrafçısı Nick Knight gerçekleştirmiş. Sanatçının Londra stüdyosunda çekilen kareler için Knight stüdyosunu neon renklerin hüküm sürdüğü bir Roma terasına dönüştürmüş.

Bir yaz rüyasını andıran koleksiyon, Silvia Venturini Fendi’nin markanın vizyonu için hayal ettiklerini tam olarak yansıtıyor. Efsane moda tasarımcısı Karl Lagerfeld’in vefatının ardından markanın kreatif direktörlüğünü üstlenen Fendi, Lagerfeld’in anısına ve vizyonuna saygı duruşunda bulunurken ailesinin köklerine de gönderme yapıyor bu koleksiyonda.

Markanın kurucuları Adele ve Edoardo Fendi’nin torunu olan Silvia Venturini Fendi, modaevinin atölyesinde ve showroom’larında sıkça görev alan annesi Anna Fendi’nin yanında işi öğrenerek büyüdü. 1965 yılında Karl Lagerfeld’in kreatif direktörlük görevini üstlenmesi ile Fendi ailesi modaevinin tasarım mutfağından çekilse de Silvia Fendi modaevinin bir parçası olmaya devam etti. 

Londra’da tasarım okulunu bitirdikten sonra Fendi markasının altında yarattığı Fendissime ile oldukça sükse yapan Silvia Fendi, 1992 yılında annesinin ve Lagerfeld’in daveti ile modaevinin tasarım ekibine katıldı. Lagerfeld’in mentorluğunu yaptığı Silvia Fendi efsanevi tasarımcı ile uzun yıllar birlikte çalıştı. Moda severlere göre köklerine özellikle Roma kentine duyduğu hayranlıkla tanınan Silvia Fendi’nin, Lagerfeld’in vefatının ardından markanın tasarımının başına geçmesi hem Fendi’yi köklerine döndürdü hem de Lagerfeld’in mirasının devamlılığını sağladı.