Ferrari ilk plug-in hybrit modelini tanıttı

21 Haziran 2019

Elektrikli arabalar güçlü motorları ile nam salan spor arabaları tarihe gömecek sanıyorsanız bir daha düşünün. Ferrari’nin gelmiş geçmiş en hızlı arabası bir hibrit.

985 beygir gücündeki V8 motoru ile 100 kilometre hıza 2,5 saniyede ulaşabilen yeni Ferrari SF90 Stradale ünlü İtalyan otomobil üreticisi için bir ilk. Bu muhteşem canavar Ferrari’nin ilk plug-in hibrit arabası. Başka bir değişle petrolle beslenen motoru dışında 3 adet elektrikli motora sahip.


 SF90 ile yeni bir segmente giriş yapan Ferrari, bu süper hızlı arabayı kontrol edebilmek için aerodinamik dizayna oldukça önem vermiş. Dizaynı sayesinde SF90 yüksek hızlarda sürtünmeyi en aza indirirken virajlarda ve fren anında bastırma gücü en üst seviyede. Ayrıca güçlü motoru nedeniyle bolca ısı çıkaran bu süper arabayı soğutmak için Ferrari gövdeye birçok hava yarığı yerleştirmiş. 


Ferrari tarihinin en hızlı arabası olmasının yanı sıra SF90 efsanevi otomobil üreticisi için ayrı bir öneme sahip. Adından da anlaşılacağı üzere SF90 Ferrari’nin yarış arabaları takımı Scuderia Ferrari’nin kuruluşunun 90. yılına gönderme yapıyor.

Motorundaki yeniliklerin yanı sıra SF90 sürücünün rahatı için Ferrari’ye birçok yenilik de getiriyor. Örneğin bir Ferrari’de ilk kez kullanılan ve direksiyonda bulunan touchpad sayesinde sürücü dikkatini başka bir yöne vermeden arabanın bütün elektronik aksamını iki baş parmağı ile yönetebiliyor. FerrariSF90 Stradale ile beraber yeni bir anahtar teknolojisi de tanıtacak. Anahtarın merkezi konsola yerleştirilecek yeni sistem, yavaş yavaş diğer modellere de uygulanacak.