Ferrari’nin yeni rüya makineleri

20 Eylül 2019

İtalyan otomobil üreticisi Ferrari sevilen modeli F8 Tributo’nun üstü açık versiyonu F8 Spider ve gelmiş geçmiş en hızlı üstü açılabilir otomobili 812 GTS ile göz alıcı modellerine yenilerini ekliyor.


İtalyan otomobil devi Ferrari’den beklenmeyen bir hamle geldi. Geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen F8 Tributo modelinin üstü açık versiyonunu F8 Spider ismi ile kamuoyu ile paylaşan Ferrari, süper araba modelleri arasına yeni bir arzu nesnesi ekliyor. Frankfurt Otomobil Fuarı’ndan önce “dünyanın en hızlı üstü açık arabası” olarak tanıtılan 812 GTS ile de çıtayı oldukça yukarı çıkartıyor.


Her ne kadar tasarımsal olarak F8 Tributo ile aynı çizgide görünse de F8 Spider’ın tasarımında yapılan ufak değişiklikler ile aerodinamik performansının diğer modellere göre yüzde 10 daha iyi olduğunun altını çiziyor Ferrari.

F8 Spider’ı piyasadaki diğer üstü açılabilir süper arabalardan ayıran özelliği ise son teknoloji elektronik tavan sistemi. Ferrari’nin yeni rüya makinesi 45 kilometre hızla giderken bile sadece 14 saniye içerisinde tavanı pozisyonunu değiştirebiliyor.


F8 Spider’ın sahip olduğu 722 beygirlik güç ise kaputun altındaki 3.9 litrelik çift turbolu bir V8 motordan geliyor. Saatte 340 kilometre hıza ulaşabilen Ferrari F8 Spider, 0’dan 100’e sadece 2.9 saniyede çıkabiliyor. Performansı şüpheye yer bırakmayan otomobil, 22 inçlik jantları ve kusursuz fren kapasitesi ile sürücüye hız ve konfor vadederken güvenliği de unutmuyor.


Dünyanın en güçlü üstü açılıp kapanabilen arabası olarak tanıtılan 812 GTS ise Ferrari’nin en son gurur kaynağı. 789 beygirlik V12 motoru ve açılabilen tavanı ile 812 GTS, Ferrari’nin efsanevi 365 GTS4'ün mirasını kaldığı yerden devam ettiriyor. 0’dan 100’e F8 Spider ile aynı anda ulaşan 812 GTS’yi farklı kılan ise uzun süre kullanıldığında alınan verim. Yüksek basınçlı enjeksiyon sistemi ayrıca enjekte edilen yakıtın nebülizasyonunu artırıyor.

Ferrari’nin son tanıtılan iki arabası da kullanıcılarının her türlü ihtiyacını karşılamaya yönelik yedi yıllık bir bakım programı ile birlikte geliyor. Satış fiyatı ve zamanı daha açıklanmayan F8 Spider ve 812 GTS’ye kavuşmak için önümüzdeki seneyi beklemeniz gerekiyor.