Festivalin Baş Harfi

14 Mart 2018

Akbank Kısa Film Festivali, 14’üncüsüyle izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor.

"Amacı çok net ve bir çok: Kısa filmlerin yapımını özendirmek, ülke sinemasına katkıda bulunmak, bir festival kültürü içinde kısa filmin tartışılacağı platformu sağlamak ve en önemlisi de bir festival geleneği oluşturmak."

Her yıl on gün boyunca Akbank Sanat’ta gerçekleşen, tüm etkinliklerin izleyiciye ücretsiz olarak ulaştığı Akbank Kısa Film Festivali, 14’üncüsüyle izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Her geçen yıl biraz daha büyüyen Akbank Kısa Film Festivali ilk olarak 2004 yılında gerçekleştirildi. Amacı çok netti ve bir çoktu: Kısa filmlerin yapımını özendirmek, gösterimini ve izleyiciye ulaşımını sağlamak, ülke sinemasına katkıda bulunmak, yeni sinemacıları desteklemek, kısa filmi tanıtmak, dünyadan ve Türkiye'den gelen farklı kültürlerdeki örneklerini sunmak, bir festival kültürü içinde kısa filmin tartışılacağı platformu sağlamak ve en önemlisi de bir festival geleneği oluşturmak.

Ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ana yarışma bölümü olan ve aynı zamanda Akbank Sanat’ta gerçekleşen çeşitli atölye çalışmaları, söyleşiler ve masterclass’lara yer veren Akbank Film Festivali bu yıl 19 – 29 Mart tarihleri arasında düzenlenecek.

Festival şimdiye kadar, Abbas Kiarostami, Reha Erdem, Jessica Woodworth, Yeşim Ustaoğlu, Cafer Panahi, Ahmet Uluçay, Tayfun Pirselimoğlu, Coşkun Aral, Barış Pirhasan gibi çok sayıda yerli ve yabancı sanatçıyı ağırladı.

Ayrıca Akbank Kısa Film Festivali'nde ödül alan filmler festival sonrasında, “Akbank Kısa Film Festivali Üniversitelerde” etkinliğiyle birlikte, Türkiye'deki birçok üniversitede öğrencilerle buluşuyor.

14. Akbank Kısa Film Festivali programına şuradan ulaşabilirsiniz.