FIAC ilk kez çevrimiçi olarak düzenlendi

12 Mart 2021

FIAC, ilk “Online Viewing Rooms (OVR)” hizmetini, yani “Çevrimiçi Görüntüleme Odaları”nı geçtiğimiz hafta hizmete soktu.

Paris merkezli ünlü sanat fuarı FIAC, Ekim ayında yüz yüze buluşmak üzere fuarı düzenlemeyi planlamıştı. Ancak bu sonbahar, Fransa’da Covid-19 vakalarının artması nedeniyle fuar açılmadan hemen bir ay önce iptal edilmesi gerekti. Şimdiyse, diğer uluslararası fuarlar Art Basel, Frieze ve TEFAF’a benzer şekilde, FIAC, 7 Mart’a kadar süren ilk “Online Viewing Rooms (OVR)” hizmetini, yani “Çevrimiçi Görüntüleme Odaları”nı hizmete soktu. 


Hauser & Wirth’ün başkanı ve kurucu ortağı olan Iwan Wirth, ARTnews’e gönderdiği bir e-postada, “FIAC’ın OVR hizmeti, basitleştirilmiş ve sezgiselliğe elverişli olmuş; OVR OD’den muzdarip olanlara iyi bir panzehir,” diyor. “Dinamik video içeriği ekleme durumu, işlerin hikayesini anlatmaya yardımcı oluyor. Böylece sunumumuz şimdiye kadar 5 milyon dolardan fazla satışla sonuçlandı.”


Mona Hatoum, Projection (kadife), 2013.

FIAC’ın çevrimiçine taşınmış hali, aynı zamanda Paris’te sunulan markalaşma ve kolay gezinme özellikleri deneyimlerini korumaya çalıştı. Örneğin, ziyaretçiler fuarı bireysel sanat eserleri, galeri konumları ve fiyat bilgileri gibi çeşitli kriterlere göre keşfedebilir, hatta alışılmadık veya beklenmedik parçaların keşfedilmesine izin verebilir; FIAC tarafından sunulan arayüz, bunlara imkan veriyor.


Alexandre Lenoir, Vietnam, 2018.

Galerici Almine Rech ise bir e-postada, fuardan şu şekilde bahsediyor: “Orijinal mekanın —Grand Palais— ikonik ortamını kaldırsanız bile, FIAC hala çok önemli bir platform ve pazar olma özelliği taşıyor. OVR hizmeti başlatılır başlatılmaz anında yanıt aldık ve satış elde ettik. Fuar ayrıca, fiziksel düzenleniyormuş gibi olabildiğince yoğun bir ortamda galerilerin öne çıkabilmesine olanak tanımak konusunda iyi bir iş çıkardı.”