Filler Koruma Altında

20 Temmuz 2018

Elephant Gin, ‘limited edition’ serisi ile hem yeni notalar yakalıyor hem de ona ruhunu veren Afrika’ya gönül borcunu ödüyor.

"Elephant Gin Special Edition'ın bir yıllık bir dinlenme dönemi boyunca üç farklı meşe çeşidi kullanıyor olması, bu açıdan dikkate değer."

Eskiden viski için kullanılan varillerdeki çırpma çarkları ahşabın tüm harika unsurlarını içeceğin içine işleyen inanılmaz bir süreçtir. Vanilya, baharat, ağaçlık, renk, derinlik ve hatta meyveli meyveler, varil yaşlanmasından elde edilen notlardan sadece birkaçıdır. Elephant Gin, bu büyülü yöntemi yeniden kullanan son damıtıcı. Distillery'nin yeni Elephant Gin Special Edition serisi % 100 çavdar tenceresinde damıtılmış, varil yaşı almış cinini piyasaya sunuyor.

Alman viski markasının üretiminin tadı; ipeksi bir tatlı, pürüzsüz ama isli cinsten bir vanilya tadı ile tanımlanıyor. Fıçı odunu, örneğin meşe ve meşe ağacı, içindeki şaraba ya da içecek her ne ise ona farklı özellikler kazandırır. Elephant Gin Special Edition'ın bir yıllık bir dinlenme dönemi boyunca üç farklı meşe çeşidi kullanıyor olması, bu açıdan dikkate değer. Elephant Dry Gin, varillerinde Afrika'ya özgü son derece etkileyici malzemeler kullanıyor ve örneğin aramasındaki keskin notalar Afrika Kömürü ile Baobab ve Buchu bitkilerinden geliyor.

Fakat sadece lezzetli ile değil, başka bir yönüyle daha dikkat çekiyor Elephant Gin. Özel seriden elde edilen karın % 15'ini fillerin korunmasına katkıda bulunulması için yönlendirecek olan marka, birçok vakıfla işbirliği yapıyor.