Florence Knoll Bassett - 1917-2019

02 Şubat 2019

Modern Amerikan tasarımı kavramını şekillendiren öncü tasarımcı Florence Knoll Bassett, 25 Ocak günü Florida'nın Coral Gables şehrinde 101 yaşında aramızdan ayrıldı.

"Florence, Knoll tasarımlarını yaratırken savaş sonrası Amerika ve ötesinde kurumsal iç mekan tasarımında bir devrimin tohumlarını ekti. Açık plan düzenleri, şık fonksiyonel mobilyalar ve renkli, akustik tekstiller yarattı."

Ofis tasarımında açık kat planları, düz çizgiler ve sadeliği fark eden herkes aslında onu tanıyor. Hayranlık uyandıran mimar ve tasarımcı, hantal perdeleri ve masaları kaldırarak, şık ve modern çizgileri kurumsal çalışma alanlarına taşıdı. Knoll Associates'in tasarım direktörü olarak 20 yıldan fazla süredir minimalist sadeliğin öncülüğünü yaptı. Vizyonu bugün hala ilham veriyor.

20. yüzyılın en etkili tasarım markalarından birinin arkasındaki yaratıcı güç Florence Knoll Bassett, 1917'de Michigan'da doğdu ve 12 yaşında yetim kalmasının ardından etkili Finli-Amerikalı mimar Eero Saarinen'in ebeveynleri Loja ve Eliel Saarinen ile birlikte büyüdü. Eşi Hans Knoll ile birlikte, Knoll International'ı tarihteki en büyük ve en etkili tasarım şirketlerinden biri haline getirdi.

Cranbrook Sanat Akademisi'nde tasarım eğitimi alan Knoll, 20. yüzyılın büyük modern tasarım ustalarından ders almaya devam etti. Eero Saarinen ve Charles Eames ile mobilya yapımcılığını keşfetti ve Londra’nın Mimari Birliği’nde iki yıl geçirdikten sonra, Bauhaus kurucuları Walter Gropius ve Marcel Breuer’a çıraklık yaptığı Boston’a Amerika’ya döndü. Örgün eğitimini, Chicago'daki Illinois Institute of Technology'de Ludwig Mies van der Rohe’dan aldı. 1941'de genç bir mezun olarak New York'a gitti. Burada Florence, o zamanlar yeni kurulmuş bir mobilya şirketine öncülük eden Hans Knoll ile tanıştı. Florence, işletmenin beyni iken, yenilikçi tasarım ve mimari tutumu ile markayı şekillendirdi. Çift, 1946'da evlendi ve birlikte markayı küresel bir tasarım gücüne dönüştürdü.

Florence, Knoll tasarımlarını yaratırken savaş sonrası Amerika ve ötesinde kurumsal iç mekan tasarımında bir devrimin tohumlarını ekti. Açık plan düzenleri, şık fonksiyonel mobilyalar ve renkli, akustik tekstiller yarattı. Yakın arkadaşları, Bertoia, Mies ve Saarinen'den gelen işbirliklerine ek olarak, Florence, markalar için de tasarladı. ABD’nin devleri IBM, H. J. Heinz, GM ve CBS ofisleri için yaptığı iç tasarım projeleriyle ünü yayıldı. Çalışma alanı tasarımları mimari yaklaşımının bir başka evrimi idi.

'Knoll'un gözü' olarak tanınan Florence, 1955'te Hans'ın ölümünün ardından şirketin başkanlığına terfi etti. 1960'a kadar bu görevi sürdürdü ve istifa ettikten sonra, beş yıl daha şirketin tasarım direktörü olarak çalıştı. 87 yaşında, Philadelphia Müzesi’nde çalışmaları “Florence Knoll Bassett: Defining Modern” başlığıyla sergilendi. Florence Knoll Bassett’in dikkat çekici mirası şüphesiz ki tasarımlarının tanımlandığı yüzyılın çok ötesine uzanacak.