FLYING MERKEL Efsanesi

27 Ocak 2017

20. yüzyıl başında Milwaukee'de Jo Merkel tarafından yaratılan bir efsane.

İlkel bisikletin çağ atlamasına yol açan bu motosiklet aslında Harley Davidson’ın prensip ve çalışma mantığınının kaynağı niteliğinde.

Uçan Merkel efsanesi motosiklet tarihinde reddedilemez bir öneme sahip. Merkel, 20. yüzyıl başında Wisconsin, Milwaukee'de oldukça modern bir tasarımla ortaya çıktı ve kurucusunun adını taşıyan bu motor yaratıldığı günün ötesinde bir başarı yakaladı. Motosiklet tarihinin gizemi bugün bile süren efsanevi isimlerinden biri olan Merkel, lokomotif mühendisliğinde yaptığı çıraklıktan sonra Joseph Merkel tarafından 1902 yılında kuruldu. 
Tek seferde 25 motosikleti imal eden Merkel, bir yıl içinde şirketini Merkel Motor Corp. olarak büyüttü ve ‘The Merkel’ isimli 2.5 HP tek silindirli motorunu yapmaya devam etti. İlkel bisikletin çağ atlamasına yol açan bu motosiklet aslında Harley Davidson’ın prensip ve çalışma mantığınının kaynağı niteliğinde. Merkel 1903’e kadar üretmiş olduğu The Merkel’in bir üst modelini 1910 senesinde ‘Flying Merkel’ olarak piyasaya sundu. Bonhams'ın Ocak ayı sonunda gerçekleşen Las Vegas müzayedesinde karşımıza çıkan modeller de aynı serinin 1912 ve 1913'te üretilmiş olan versiyonları. Bu iki Merkel yıllar içinde çeşitli restorasyonlardan geçmiş fakat ikisi de ilk günkü haline oldukça sadık. Satış fiyatları 130.000-150.000 Dolar aralığında olan Merkel'lerin bu iki modeli için Bonhams Las Vegas'ta bu sene satış gerçekleşmedi.

Flying Merkel hakkında buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.