Ford solunum cihazı üretmeye başladı

03 Nisan 2020

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile savaşta otomotiv sektörü de solunum cihazı başta olmak üzere fabrikalarını tıbbi malzeme üretimine adadı.

Küresel koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hastaneler tıbbi ekipman eksikliği çekmeye başladı.Eksik ekipmanların başında ise solunum cihazları ve sağlık çalışanları için tıbbi maskeler yer alıyor. Bu sebeple farklı sektörlerdeki sanayi kuruluşları bir süredir sağlık ekipmanı üretiyor. Amerikan otomotiv devi Ford da 3M ve GE ile iş birliğine giderek 20 Nisan’da solunum cihazı üretimine başlayacağını açıkladı.Açıklamada, Nisan ayı sonuna kadar bin 500, Mayıs ayı sonuna kadar 12 bin ve 4 Temmuz'a kadar 50 bin solunum cihazı üreteceğini bildiren Ford, cihazların tasarımının ise GE'nin sağlık departmanına ait olduğu ve hava basıncı ile çalıştığı için elektriğe ihtiyaç duymadığı belirtti.


3D yazıcıları da devreye sokan Ford, sağlık çalışanları için maske üretimine de başladığını duyurdu. Ford tasarımcıları tarafından hazırlanan çizimler üzerinden üretilen maskelerin N95 tıbbi maske ile birlikte kullanıldığında hastalığın sağlık çalışanlarına bulaşma riskinin oldukça azaldığı da belirtildi. Şirket şimdiye kadar Amerika’daki hastanelere toplamda 40 bin adet cerrahi maske de bağışladı.Amerikan başkanı Donald Trump geçtiğimiz ay Amerikalı şirketleri seferberliğe davet etmiş ve bazı fabrikaların solunum cihazı üretimine başlayacağını duyurmuştu. Ford’un yanı sıra bir diğer otomotiv devi General Motors da solunum cihazı üretmeye başladığını duyurdu.