Ford’un Son İcadı – İpucu: Otomobil Değil

01 Ocak 2019

Ford, yeni icadıyla sevindiriyor, fakat bu sefer sizden çok köpek dostunuzu. Markanın gürültü engelleyici teknolojisi bu sefer bir köpek kulübesinde.

"Bu köpek kulübesi projesi, Ford'un araçlarla ilgili olmayan genel sorunları çözmek için kendi teknolojisini kullandığı ve “Müdahaleler” ismiyle adlandırdığı çalışmalarının ilki."

Bayram ve kutlama zamanlarının gürültüsünün köpekler için pek sevindirici olmadığı kesin. Dostunuzu sizin kadar düşünen Ford, bu sefer evcil hayvanlara yılın en gürültülü olabilecek günlerinde bir nebze olsun rahatlık sunan gürültü engelleyici bir köpek kulübesi tasarladı. Sessiz köpek kulübesi prototipi, hassas dostunuzun havai fişek ve benzerlerinin korkusunu hissetmesini önlemek için tasarlanmış modern, minimalist bir köpek kulübesi.

Ford Avrupa, sessiz köpek kulübesini gerçekleştirmek için aktif gürültü kontrol teknolojisini araçlarından alarak köpek kulübesine koydu. Ford’un en yeni araçlarındaki gibi ses önleme teknolojisi, mikrofonlarla patlamaları algılıyor ve sesleri azaltan veya tamamen ortadan kaldıran frekansları yayarak gürültüyü etkisiz hale getiriyor.

Gürültü engelleme özelliği, ses yalıtımı özelliklerine sahip malzemelerin çok katmanlı olmasından kaynaklanıyor. Dış katman, akustik izolasyon panellerini içeren ses yalıtımlı bir boşluk ve gürültüleri köreltmek için aktif frekans yayan hoparlörleri barındıran üçüncü ve son katmandan oluşuyor.

Tek üzücü yanı ise köpek kulübesinin şu anda sadece bir prototip olması. Bu köpek kulübesi projesi Ford'un araçlarla ilgili olmayan genel sorunları çözmek için kendi teknolojisini kullandığı ve “Müdahaleler” ismiyle adlandırdığı çalışmalarının ilki. Şimdilik sadece bir prototip, ancak Twitter'daki üretim duyurularından haberdar olabilirsiniz.